Čeští zemědělci by po škrtech Evropské komise přišli ročně o 4,1 procenta plateb

Po škrtech, které navrhla Evropská komise (EK) v zemědělské politice a politice soudržnosti v letech 2021 až 2027, by české zemědělství přišlo příští rok o 4,1 procenta plateb z EU. Na přímé platby je pro příští rok vyčleněno 839 milionů eur (asi 21,5 miliardy Kč), což je 236 eur (asi 6000 Kč) na hektar, v porovnání s letošním rokem o 4,1 procenta méně. Řekl to dnes prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek na českobudějovickém agrosalonu Země živitelka při konferenci o českém zemědělství a potravinářství po roce 2020.

ČR by měla podle EK získat mezi roky 2021 až 2027 jako součást společné zemědělské politiky EU 5,8 miliard eur (necelých 1,5 bilionu Kč). V nynějším období by do roku 2020 podle ministerstva zemědělství mělo mít české zemědělství možnost získat na dotacích z EU až 8,2 miliardy eur. Jandejsek řekl, že o navržené sumě 839 milionů eur na příští rok se vyjednává. "Pokud prosadíme, o co se snažíme, prosadíme, že se zachová (dosavadní) finanční rámec," řekl Jandejsek.

Ocenil, že loni dostali zemědělci od státu národní dotace 3,65 miliardy Kč. "Kdyby to nebylo, tak už tady prasata a drůbež nejsou. Ale je to tak čtvrtina toho, co dostávají naši konkurenti ve starých zemích EU. Národní dotace máme čtyřikrát až pětkrát nižší. Jde sem zboží, které je nákladově dražší než u nás, vytlačuje nás z trhu a jde do našich supermarketů. Všichni mluví o tom, že tam chtějí české potraviny, ale dělají to naopak, můžeme se podívat na některé řetězce," řekl Jandejsek.  Dále uvedl, že je potřeba, aby se v ČR dodržoval zákon o cenách. Prvovýrobce zemědělec by měl podle Jandejska dostat tolik, kolik ho výroba stojí, plus přiměřený zisk okolo deseti procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down