Čeští zemědělci sklidili o pětinu méně brambor

Podle odhadu Českého statistického úřadu čeští zemědělci a zahrádkáři celkově sklidili 637 484 tun brambor, což je nejméně od dvacátých let minulého století, odkdy se údaj sleduje. Je to zhruba o pětinu méně brambor než před rokem.

Farmářské ceny brambor se ustálily na šesti až sedmi korunách za kilogram. V příštích týdnech nepředpokládají bramboráři výrazné změny cen. Informoval o tom Ústřední bramborářský svaz ČR.

Pokles produkce souvisí zejména s dlouhodobým poklesem pěstební plochy brambor v Česku. Plocha, na níž farmáři vysázeli brambory, letos meziročně klesla o necelá dvě procenta na 23 205 hektarů, sklizeno z nich bylo 528 000 tun brambor. V roce 2012 byl meziroční pokles takřka jedenáctiprocentní. Rozloha záhonů a polí, na nichž pěstují brambory domácnosti, je odhadována na 6200 hektarů, dlouhodobě se také snižuje.
Údaje o letošní produkci zpřesňují také vyspělé bramborářské země. Je podle nich zřejmé, že staré členské země Evropské unie vykážou přes mírný propad v Německu vyšší produkci brambor než v roce 2012. Výkupní cena brambor v Německu minulý týden posílila  zhruba na sedm korun.
Zatímco počátkem 90. let se roční úroda brambor v ČR ještě dostala i nad dva miliony tun, loni jich už zemědělci sklidili pouze 661 800 tun. Letošní úroda zemědělských podniků se poprvé dostane pod 600 000 tun. Horší je i kvalita hlíz.
Česká republika již několik let není v bramborách soběstačná. Domácí produkce pokrývá zhruba 85 % tuzemské spotřeby brambor. Celkově bude letos zřejmě dovezeno méně brambor než loni, protože vzhledem k vyšším spotřebitelským cenám klesne jejich spotřeba. Procentně se tak dovozy zřejmě znovu přiblíží patnácti procentům spotřeby.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *