Cestou k lepším cenám mléka je zakládat družstevní mlékárny

Čeští zemědělci, kteří chovají krávy na mléko, mnohdy neumějí podle ministra zemědělství Mariana Jurečky efektivně spojit síly. Mají vytvářet odbytová družstva a ještě víc zakládat družstevní mlékárny, aby nemuseli prodávat mléko tak lacino. Podle ministra nemá žádnou logiku, že se velmi kvalitní české mléko vykupuje za nejnižší ceny v Evropské unii a výrobci mléčných produktů přitom mají stále vyšší zisky.

Například němečtí výrobci mléka si podle něj dokážou "sáhnout" na marži z prodeje konečných výrobků. Proto paradoxně jeden z českých farmářů neprodává mléko v České republice, ale vozí ho 500 kilometrů do Bavorska a platí si drahé členství v družstvu, aby byl spolumajitelem prosperující mlékárny a dostal peníze nejen za prodané mléko, ale i část zisku.

Tato cesta je podle Jurečky jedna z mála smysluplných i pro české zemědělce. Loni totiž klesala výkupní cena v Česku na několikaleté dno a dostala se až k šesti korunám za litr, což je hluboko pod výrobními náklady. Na podzim začala růst. Stále je však pod výrobními náklady. Jurečka řekl, že by byl rád, kdyby na konci března byla na osmi korunách. Cena podle něj nedává logiku a ukazuje na špatnou vyjednávací schopnost českých zemědělců. Cestou je se sdružit, proto se ministerstvo snaží k tomu motivovat. Producentům, kteří se sdružují, dostávají bodovou podporu. Družstevní mlékárna je podle něj další stupeň, kam zemědělci mohou dojít, cestou koupě existující mlékárny či založením nové. Jde o jednoduchou myšlenku propojení producentů s potravináři, dodal Jurečka. Podle něj jde nyní o hozenou rukavici zemědělcům a záleží na nich, zda ji zvednou.

I přes loňskou nízkou výkupní cenu podle něj čeští chovatelé zvládli krizový rok velmi dobře. Produkce mléka loni rostla při mírném poklesu počtu mléčných krav. Naopak rostl počet masných krav, takže někteří stáda převedli.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down