Charitativní dražba vín v Burgundsku vynesla 29 milionů eur pro nemocnice

Charitativní aukce vín ve francouzském Burgundsku vynesla rekordních téměř 29 milionů eur (705 milionů Kč). Akce je nejstarší benefiční dražbou na světě, letos se konala postodvaašedesáté. Výtěžek putuje na provoz a vybavení nemocnic a zdravotnických zařízení ve městě Beaune. O výsledku dražby, která skončila v neděli. Informoval o tom server Le Nouvel Observateur.

V regionu známém stejnojmenným vínem se dražilo 802 sudů. Mezi ušlechtilými víny, která se prodávala za nejvyšší ceny, byl i "La Pièce des Présidents" (Prezidentův kousek, jak se v Burgundsku označují sudy). Sud, který obsahoval 228 litrů Corton Renardes Grand Cru, se prodal za 810 000 eur (19,7 milionu Kč). Celkem aukce vynesla 28,978 milionu eur bez provize a více než dvojnásobně překonala dosavadní rekord této dražby z roku 2018. Rekordní letos byla i průměrná cena za prodaný sud, vyšplhala se na 35 974 eur (875 000 Kč). Letošní úroda v Burgundsku byla podle odborníků bohatá. Silné červnové deště pomohly překonat letní sucho. "Jdeme z extréme do extrému. Sklizeň v roce 2021 byla nejslabší za 40 let, letos je zase velmi hojná," hodnotí Amayès Aouli, ředitel evropské pobočky Sotheby's Wine, která aukci pořádala. Loňská slabá sklizeň a dva roky pandemie vytříbily apetit kupujících a posílily jejich zájem, domnívá se Aouli. Na aukci se sjeli zájemci ze 30 zemí, včetně Číny, kde roste poptávka po francouzských vínech. Peníze z dražby s výjimkou nejdražšího sudu putují na vybavení a rekonstrukci čtyř nemocnic a šesti zařízení dlouhodobé péče o seniory s celkem asi tisícem lůžek. Hospice v Beaune založil v roce 1443 movitý pár a nikdy nedostávaly subvence od státu. Aukce jsou pro ně zásadním zdrojem příjmu už od jejich vzniku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down