07.12.2004 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chebský masokombinát letos usiluje o zisk

Po loňské ztrátě kolem pěti milionů korun se Chebský masokombinát snaží letos opět dosáhnout zisku a dostat se v hospodaření do černých čísel. Trvalý růst cen, za něž nakupuje zvířata od chovatelů, a tlak obchodních řetězců, jež se snaží udržovat prodejní ceny na co nejnižší úrovni, ale podle ředitele masokombinátu Petra Bílka úsilí chebských řezníků komplikují.

Jak řekl, vzrostly ceny, za které nakupuje masokombinát od chovatelů prasata, od počátku roku z 31 korun na současných asi 41 až 42 korun za kilogram jatečně upraveného těla. U hovězího se potom ceny během roku zvýšily v průměru o čtyři až pět korun na současných 42 korun za kilogram živé váhy v případě býků, 32 korun u jalovic a 30 korun u krav. "Náklady na nákup zvířat jsou pro nás rozhodující položkou. Bohužel se nedaří ani nám, ani chovatelům, abychom je promítli v potřebné výši do cen produktů určených pro obchodní síť. Veškeré cenové posuny a diskuse o nich se odehrávají jen mezi chovatelem a zpracovatelem. Úpravy cen se nedaří prosadit přes obchodní řetězce ke spotřebitelům," uvedl Bílek.
Jak dále uvedl, přes trvalý růst nákladů kvůli zvyšujícím se nákupním cenám zvířat, ale i přísnějším předpisům na hygienu po vstupu do Evropské unie, se ekonomická situace masokombinátu po loňské ztrátě stabilizovala. Jakých výsledků dosahuje letos, nechtěl ředitel uvádět. "Problémy se podařilo zastavit na přelomu srpna a září. Pokud jde o prognózy za letošek, nechci předbíhat. Chceme se dostat z černých čísel," dodal Bílek. Chebský masokombinát ukončil loňský rok se ztrátou 5,07 milionu korun. V roce 2002 vykázal zisk 10,2 milionu Kč. Na ztrátě se podílel hlavně výpadek v příjmech z odbytu zboží i investice, které masokombinát v posledních letech prováděl. Tržby byly loni 510 milionů korun, zatímco o rok dříve 592 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down