24.05.2004 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chladno zřejmě sníží výnosy kukuřice a ranných brambor

Chladné počasí o víkendu, doprovázené i sněhem na horách, může nepříznivě postihnout pěstitele kukuřice a raných brambor, uvedl předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba. Negativní dopad se může projevit i v nižší úrodě ovocnářů.

Chladné počasí způsobí podle Veleby zpomalení až zastavení růstu, což se nepříznivě projeví na růstu kukuřice, hlíz brambor i na úrodě ovoce. Předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský zase soudí, že chladno a vlhko by mohly pozdržet některé práce, například senoseč. Nižší také asi bude sklizeň vojtěšek. Celkově by ale podle něj nynější počasí nemělo výrazně negativně odrazit na polních plodinách.
Podle pranostiky, která říká „Studený máj, ve stodole ráj," je nynější chladné počasí v květnu ale příznivé pro letošní výnos obilovin, soudí Jirovský. Při zpomalení růstu rostlin se totiž zakládá klas delší dobu.
Z dlouhodobého hlediska je podle Jirovského zřetelné oteplování. Za posledních 25 let byl počet rekordně teplých dní dvojnásobný proti předchozím 25 letům. Projevuje se to zejména v lednu, únoru, srpnu a září. Struktura rostlinné výroby by se měla tomuto trendu přizpůsobit, dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down