11.08.2004 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chmelaři dnes pořádali den otevřených dveří

Chmelařský institut, s. r. o., Žatec dnes na svém účelovém hospodářství ve Stekníku uspořádal „Den otevřených dveří“ Za slunečného počasí se na dvoře účelového hospodářství sešlo okolo 100 pěstitelů, zástupců obchodních firem, představitelů pivovarů, zástupců chmelařských institucí a MZe a dalších firem spojených s českým chmelařstvím.

Setkání zahájil ředitel Chmelařského institutu, s.r.o. Jiří Kořen a jako druhý pozdravil přítomné Bohumil Pázler, předseda Svazu pěstitelů chmele ČR, který seznámil pěstitele se současnou situací jak na domácím, tak i světovém trhu. Plocha chmele ve světě se za posledních deset až dvanáct let snížila téměř na polovinu z 95 000 ha v roce 1993 na zhruba 51 000 ha v letošním roce. Plocha v ČR zůstává již sedmý rok stabilní a došlo zde pouze k mírnému snížení na 5873 ha. Ani v dalších světových chmelařských velmocích, kterými jsou USA a Německo nedošlo oproti minulému roku k poklesu ploch, a to i přesto, že v těchto státech trvá nadprodukce v oblasti hořkých chmelů. Pro nás příznivou zprávou je, že situace v oblasti aromatických chmelů je na světovém trhu v současné době vyrovnaná a je zde stálý zájem o český chmel. Sklizeň chmele by se měla rozeběhnout v období 20 až 23. 8.
Zástupce MZe Ivan Branžovský informoval přítomné o dotační politice v letošním roce a výhledu na příští rok. Pro chmelaře nepříznivou zprávou je, že k 30. 4. skončil titul na podporu obnovy chmelnic.
Den otevřených dveří pokračoval prohlídkou porostů chmele, kde bylo možné shlédnout všechny odrůdy chmele pěstované v ČR a také porovnat různé typy zavlažování a podívat se na nový typ konstrukcí chmelnic.
Velkým přáním všech chmelařů na otevřeném dni bylo, aby dnes pořádně zmokli, protože i přes poměrně příznivý vývoj klimatických podmínek v květnu a červnu se chmel díky absenci srážek v červenci a srpnu dostal opět do srážkového deficitu a tento deficit negativně ovlivňuje růst hlávek. Bohužel zůstalo toto přání zatím nevyslyšeno.
Ve dne 27.- 28. srpna se v Žatci koná již 47. ročník Žateckých slavností chmele - Žatecké Dočesné.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down