Chmelařské firmě Top Hop loni klesl zisk o 69 procent, pivovary neakceptují růst cen

Chmelařské společnosti Top Hop loni klesl zisk o 69 procent na 8,5 milionu korun. Tržby vzrostly o osm procent na 304 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy. Od září loňského roku je součástí holdingu Agrofert ze svěřenských fondů Andreje Babiše. Dceřiné společnosti skupiny Top Hop obdělávají více než 3600 hektarů zemědělské půdy, z čehož tvoří téměř 550 hektarů chmelnice.

Všechny jsou v Žatecké chmelařské oblasti. Podle společnosti obchod komplikuje mimo jiné neochota odběratelů akceptovat bezprecedentní růst výrobních i zpracovatelských nákladů. Firmy podle ní nemají šanci přenést alespoň část růstu na pivovary, které zároveň ve svých vyjádřeních velmi často odůvodňují zdražení piva růstem cen surovin a zejména chmele.

Podpora pro pěstitele chmele

Pěstitelé chmele letos dostanou mimořádnou podporu, rozdělí se zhruba 240 milionů korun. Dostat by ji měli také pěstitelé ovoce, zeleniny a chovatelé skotu. Ministerstvo zemědělství v důvodové zprávě k nařízení také uvedlo, že pěstitelům se nedaří výrazný růst nákladů promítnout do jejich prodejních cen. Důvodem jsou hlavně dlouhodobé smlouvy s odběrateli, které se uzavírají na tři až pět let.

Cena piva

V ČR již od října zvýšil ceny piva o šest procent Plzeňský prazdroj. V listopadu či prosinci to plánuje také Budějovický Budvar, který zdraží od pěti do osmi procent. Zdražovat bude také Rodinný pivovar Bernard z Humpolce. Analytik společnosti eToro Pawel Majtkowski už dříve uvedl, že pivovary celosvětově zdražovaly, zatímco ceny základních surovin na výrobu piva, jako je ječmen nebo slad, od začátku loňského roku klesly o zhruba čtvrtinu. Spotřebitelé podle něj už nechtějí drahé pivo kupovat a další zvyšování cen bude pro pivovary obtížné.

pivo

Cenu piva také ovlivní vládní konsolidační balíček, který přesune čepované pivo ze sazby deset procent do základní 21procentní sazby. Podle Svazu pivovarů a sladoven spotřebu čepovaného piva už nyní ovlivňuje ekonomická situace. Od ledna do konce srpna se vypilo o čtyři procenta čepovaného piva méně než loni. Ve srovnání s rokem 2019 před pandemií koronaviru jsou prodeje čepovaného piva za osm měsíců nižší o téměř 17 procent. Celkové prodeje piva jsou ve srovnání s rokem 2019 nižší o pět procent. Podle svazu se tedy nenaplnila očekávání, že obor budu po konci pandemie růst.

Produkce chmele

Společnost uvedla, že loni ještě do poloviny roku prodávala produkci z rekordní sklizně z roku 2021, kdy byla velmi dobrá úroda, dosáhla více než 8300 tun. Naopak loni byla podle dat Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) nejhorší úroda za posledních deset let, sklidilo se zhruba 4450 tun.
Pivovary podle firmy měly díky dodávkám ještě z předloňské sklizně možnost výrazně zvýšit skladové zásoby, které budou spotřebovávat několik let. Top Hop měl loni oproti roku 2021 vyšší tržby v zahraničí než v tuzemsku, překročily 177 milionů korun. Tvořily tedy více než polovinu tržeb společnosti. Získala také odběratele například v Asii, Kanadě nebo Jižní Americe.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down