21.08.2023 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizňových ploch chmele je letos méně než vloni

Sklizňová plocha chmelnic je letos proti loňsku o 83 hektarů nižší. K 20. srpnu činila 4860 hektarů, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ) Ivana Kršková. O chmel se letos stará 122 pěstitelů.

Největší podíl zaujímá odrůda Žatecký poloraný červeňák, jehož plocha se meziročně snížila o 88 hektarů na 4047 hektarů. Naopak dále se zvětšovala plocha s odrůdou Sládek o 13 hektarů na 410 hektarů. Zvýšila se také o osm hektarů výměra s odrůdou Agnus na 78 hektarů. Naopak se snížila výměra s odrůdou Premiant o 16 hektarů na 197 hektarů.

Dominuje Žatecká oblast

Většina chmele se pěstuje v Žatecké oblasti, a to 3744 hektarů, což je 77 procent celkové výměry. V Tršické oblasti je letos osázeno 616 hektarů a v Úštěcké 500 hektarů.

Pěstitelé letos vysadili 212 hektarů nových chmelnic, ze čtyř pětin to byl Žatecký poloraný červeňák. Loni bylo nových výsadeb o 48 hektarů více.

Loňská úroda byla kvůli nepřízni počasí nejhorší za deset let, hektarový výnos byl nejnižší od roku 2000. ÚKZUZ data o sklizni zveřejňuje na přelomu listopadu a prosince. Při běžné sklizni se v Česku spotřebuje zhruba 40 procent úrody, zbytek míří na export.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down