10.08.2000 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chmele se letos sklidí méně

Koncem příštího týdne, na Moravě o pár dní dříve, začne letos sklizeň chmele. Pěstitelské plochy jsou asi o 80 hektarů větší než loni a dosahují 6075 hektarů. Letošní úroda však bude nižší. O kolik skutečně, o tom se odhady různí.

Předpovídá se propad 10 až 30 procent proti dlouhodobě průměrným výnosům jedné tuny z hektaru. Výkyvy budou odlišné také v jednotlivých chmelařských oblastech. Nejvíce poznamenalo sucho a vysoké teploty na jaře produkci chmele v Žatecké oblasti. Naznačili to pěstitelé, kteří se včera sešli na Dni otevřených dveří, pořádaném žateckým Chmelařským institutem na jeho hospodářství ve Stekníku.
Kvalita chmele bude podle ředitele institutu Jiřího Kořena průměrná. Většina pěstitelů nebude schopna naplnit smlouvy uzavřené s obchodníky. V nákupní ceně chmele se však menší nabídka nepromítne. „Stejně jako loni se bude pohybovat od 125 do 135 tisíc korun za tunu, někdy bude i vyšší,“ poznamenal Kořen.
Z celkové produkce chmele je 80 procent určeno na vývoz. Největším odběratelem je Japonsko, kam podle Kořena směřuje kolem 60 procent sklizně. Jak dodal, Japonci pracují s roční rezervou chmele, u tuzemských pivovarů je ale takové předzásobení spíš výjimkou

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down