Chmele se letos sklidilo v ČR o třetinu méně

Celková sklizeň a výnos chmele se letos v České republice meziročně snížily. Pěstitelé sklidili 5453 tun chmele, což je o 30,4 procenta méně než vloni. Výnos se snížil z 1,38 tuny na 1,01 tuny z hektaru. Celkové tržby se propadnou na sedm set milionů korun, což představuje pokles o tři sta milionů korun, o sdělil tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Zdeněk Rosa.

Na nižším výnosu a i na tvorbě pivovarsky účinných látek, zejména alfa hořkých kyselin, měl vliv letošní průběh počasí. U Žateckého poloraného červeňáku, nejrozšířenější odrůdy, dosáhl obsah alfa hořkých látek dvě procenta. Dlouhodobý průměr přitom činí asi 3,4 procenta, řekl Rosa.
Propadá i cena chmele. Podle Rosy se negativně projevuje silná koruna vůči euru, za posledních pět let klesla z tuny usušeného chmele až o 20 procent. Dodal, že cena pokrývá při dobré sklizni jen náklady. Pěstitelům stále chybějí peníze na reprodukci a investice. Na snížení letošní úrody měly vliv jarní povodně, dlouhá zima, květnové krupobití, chladný přechod z května do června a zejména tropické počasí v červenci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *