ČHMÚ Brno: Červnové průtoky byly neobvykle nadprůměrné

Červnové průtoky v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), dosáhly 215 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Na více než polovině monitorovaných stanic meteorologové zaznamenali překročení stupně povodňové aktivity. Na blogu brněnských hydrometeorologů to uvedli Jana Boráková a Jáchym Brzezina.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - území Jihomoravského kraje, větší část Zlínského kraje a východní oblasti Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťují na 72 měrných stanicích. Podle těchto dat červnové průtoky odpovídaly 215 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku (z let 1981 až 2010).

"Celkem 59 stanic bylo v měsíčním průměru nad normálem a jen 13 stanic jej nedosáhlo, což je pro toto období neobvyklé a pro start léta příznivé," uvedli meteorologové.

Během srážkově vydatného měsíce meteorologové zaznamenali několik povodňových událostí, a to na začátku měsíce, uprostřed i v závěru června, kdy byly rozvodněné téměř všechny sledované toky. Třetí stupeň povodňové aktivity byl na stanicích Polkovice na toku Valová, Otaslavice na Brodečce, Velká nad Veličkou, Strážnice na Veličce, Borovnice na Svratce, Jimramov na Fryšávce a Dalečín na Svratce. Stupeň povodňové aktivity toky překročily na 44 stanicích.

Podle meteorologů zhruba polovina povodňových průtoků nedosahovala ani jednoleté vody, 40 procent průtoků se pohybovalo mezi jedno až dvouletou vodou a jen šest stanic dosáhlo vyššího čísla. Takzvaně desetiletou vodu meteorologové zaznamenali na stanici ve Strážnici na Veličce, nejvyšší, dvacetiletou vodu pak ve Velké nad Veličkou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down