ČHMÚ Brno: Dubnové průtoky byly podprůměrné, dosáhly 57 procent

Dubnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), dosáhly 57 procent obvyklého stavu. Pod normálem byla většina stanic. Na blogu brněnských hydrometeorologů to uvedli Jana Boráková a Jáchym Brzezina. Podprůměrný byl i březen.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – území Jihomoravského kraje, větší část Zlínského kraje a východní oblasti Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 71 měrných stanicích. Podle těchto dat dubnové průtoky odpovídaly 57 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.
První po delší době, kdy průměrné měsíční průtoky byly podnormální, byl březen, kdy průměrné hodnoty dosáhly 63 procent. "Situace v dubnu byla podobná, jen se deficit srážek sečetl, takže se mapa vodnosti toků zbarvila více do oranžova," uvedli hydrometeorologové. Zbarvení do oranžova znamená, že většina vodních toků byla pod normálem, šlo o 50 stanic. Podle odborníků ale ne nijak výrazně. Celkem 21 stanicemi protékalo více vody, než je normál. Šlo především o toky odvodňující Chřiby, Ždánický les a jižní část Bílých Karpat.
Méně srážek znamenalo i klidné hladiny vodních toků. V dubnu žádná stanice nezaznamenala překročení povodňového stupně. V březnu, i přes podprůměrný stav průtoků, hydrometeorologové zaznamenali překročení nejnižšího stupně povodňové aktivity na dvou stanicích. Stalo se tak na stanici VD Nová Říše a VD Hubenov. V obou případech jde o stanice pod nádržemi.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down