ČHMÚ Brno: Prosincové průtoky byly nadprůměrné

Hydrologická situace v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), byla v prosinci příznivá, pokud jde o množství vody v tocích. Průtoky dosáhly 143 procent obvyklého stavu. Na blogu brněnských hydrometeorologů to uvedli Jana Boráková a Jáchym Brzezina. Nadprůměrné průtoky hydrometeorologové evidovali i v létě a na podzim.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - území Jihomoravského kraje, větší část Zlínského kraje a východní oblasti Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 71 měrných stanicích. Podle těchto dat prosincové průtoky odpovídaly 143 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.

U více než poloviny sledovaných vodních toků, na 42 stanicích přitom byla jejich takzvaná vodnost mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem. "Průtoky na těchto stanicích byly většinou těsně pod měsíčním průměrem, o něco níž se dostaly průtoky na Jevišovce, Moravské Dyji a horní Jihlavě. Zbylých 29 stanic bylo nad normálem," uvedli hydrometeorologové.

V měsíci zaznamenali i dosažení stupňů povodňové aktivity na šesti stanicích. V závěru roku v oblasti Bílých Karpat spadly vyšší úhrny srážek a hladiny vodních toků vystoupaly na první, pak na druhý stupeň povodňové aktivity. Ve Strážnici se Velička krátce dostala i na třetí stupeň.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down