ČHMÚ Brno: Průtoky byly desátý měsíc po sobě výrazně podprůměrné

Červnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 49 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly desátý měsíc po sobě, v květnu byly na 33 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 72 měrných stanicích a v červnu odpovídaly 49 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.

Odborníci uvedli, že u většiny sledovaných vodních toků byla jejich vodnost mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem. "Vyšší vodnost měly vodní toky jako Dyje, Svratka, Svitava a Jihlava, naopak menší vodnost měly toky pod některými nádržemi a Velička," uvedli hydrometeorologové.

Pod hranicí sucha byla jediná stanice, a to vodní dílo Letovice na toku Křetínka, stejně jako v předchozím měsíci. Nad dlouhodobým průměrným průtokem byly v červnu dvě stanice na toku Litava – Brankovice a Rychmanov. Stupně povodňové aktivity v červnu překročila jedna sledovaná stanice, kdy 10. června dosáhla nejnižšího prvního stupně Litava ve stanici Brankovice. Trval 80 minut. Nad dlouhodobý průměr se průtoky dostaly naposledy loni v srpnu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down