ČHMÚ Brno: Průtoky byly sedmý měsíc po sobě podprůměrné, v březnu byly na 23 procentech

Březnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 23 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly sedmý měsíc po sobě, v únoru byly na 78 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 69 měrných stanicích a v březnu odpovídaly 23 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.
U všech sledovaných vodních toků byla podle odborníků jejich vodnost mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem. "Vyšší vodnost měly větší vodní toky jako Svitava a Jihlava, naopak menší vodnost měly toky pod některými nádržemi a vodní toky ve východní části pobočky Brno. Pod hranicí sucha, stejně tak nad dlouhodobým průměrným průtokem, nebyla v březnu žádná stanice," uvedli hydrometeorologové.
Překročení stupňů povodňové aktivity evidovali na čtyřech stanicích. Šlo o VD Bojkovice (Kolelač), Boskovice (Bělá), VD Nové Mlýny (Dyje) a Břeclav-Ladná (Dyje), které se nachází pod přehradami, a průtok byl zvýšen cíleně manipulacemi na nádržích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down