ČHMÚ Brno: Průtoky v řekách byly 12 měsíců v řadě podprůměrné

Srpnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 72 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly dvanáctý měsíc po sobě, v červenci byly na 47 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 71 měrných stanicích a v srpnu odpovídaly 72 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.

Odborníci uvedli, že u 39 sledovaných vodních toků se pohyboval průměrný měsíční průtok mezi 50 až 100 procenty. "Celkem deset pozorovaných stanic mělo měsíční průměr nad 100 procent. Zbylých 22 stanic bylo pod průměrem 50 procent," uvedli odborníci. U dvou stanic byl měsíční průtok mezi deseti až 20 procenty, šlo o stanici u vodního díla Letovice na Křetínce a Popov na Vláře. Nejvyšší vodnost dosáhla Romže na stanici Stražisko, šlo o 395 procent dlouhodobého měsíčního průtoku.

Nad dlouhodobý průměr se průtoky dostaly naposledy loni v srpnu, kdy byly na 116 procentech. Poté už byly podprůměrné. Například v září byly na 81 procentech, v říjnu na 69 procentech, v listopadu na 55 procentech. Podprůměrné průtoky pokračovaly i v lednu, kdy se dostaly na 65 procent, v únoru byly na 78 procentech, v březnu na 23 procentech. V dubnu dosahovaly 27 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down