ČHMÚ Brno: Průtoky v řekách byly čtrnáctý měsíc po sobě podprůměrné

Říjnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 56 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly čtrnáctý měsíc po sobě, v září byly na 70 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 73 měrných stanicích a v říjnu odpovídaly 56 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.
Odborníci uvedli, že na 43 sledovaných stanicích se průměrný měsíční průtok pohyboval mezi 50 až 100 procenty. "Celkem pět pozorovaných stanic mělo měsíční průměr nad 100 procent. Zbylých 25 stanic bylo pod průměrem 50 procent," uvedli Špinarová a Brzezina.
Nejvyšší takzvané vodnosti v říjnu dosáhla Malá Haná ve stanici VD Opatovice, šlo o 132 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Naopak nejslabší byl průtok na Veličce ve stanici Strážnice, šlo o 3,07 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku. Stupně povodňové aktivity v říjnu nepřekročila žádná ze stanic.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down