ČHMÚ nově na jednom webu poskytuje informace o živé přírodě

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) nově na jednom místě poskytuje informace se vztahem k živé přírodě. Na webu info.chmi.cz/bio se zájemci dozvědí o aktivitě klíšťat, kůrovce a nově také o aktivitě komárů. Dostupné zde jsou také informace pro alergiky o rozšíření pylů, o rychlosti vývoje vegetace ve vztahu k počasí a o pocitových teplotách. Oznámila to vedoucí tiskového a informačního oddělení ČHMÚ Monika Hrubalová.

Web spolu s aktuální situací zobrazenou v mapě České republiky nabízí také předpovědi na následující dva dny. "Nové biometeorologické výstupy jsou aktualizovány denně a mapy jsou zpracovány ve vyšším prostorovém rozlišení," uvedl vedoucí Oddělení biometeorologických informací ČHMÚ Praha Martin Možný.
Pro alergiky jsou aktuálně zásadní informace o pylech v ovzduší. "Pylová sezóna je již v plném proudu, v těchto dnech kvetou zejména javory, jasany, habry a pozvolna začíná kvést i bříza," podotkla Lenka Hájková z Oddělení biometeorologických informací ČHMÚ Praha. Další mapka ukazuje, že aktuální vývoj vegetace je na většině území ČR velmi opožděný.
"Informace o aktivitě komárů budou důležité zejména v létě," uvedla Hrubalová. Pocitová teplota vzduchu odráží společné účinky rychlosti větru, teploty a vlhkosti vzduchu. Pokrývá spektrum od pocitu tepla až po pocit chladu, uvádí web.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down