ČHMÚ: V noci na čtvrtek může přízemní mráz v ČR poškodit některé plodiny

V noci na čtvrtek budou v některých místech v Česku teploty u země klesat pod nulu, spadnout mohou až k minus pěti stupňům Celsia. Přízemní mráz se čeká v polohách pod 600 metrů nad mořem a může poškodit zejména zeleninu, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jeho upozornění před mrazem ve vegetačním období platí od půlnoci do čtvrtečních 08:00 pro všechny kraje. Ke zmírnění následků očekávaného přízemního mrazu doporučují zakrýt zeleninu a nízké rostliny světlou netkanou textilií. U stromů lze použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, například zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů. Na mráz v noci na čtvrtek a možné poškození některých plodin upozornil také web AgroRisk. Největší riziko hrozí podle bioklimatoložky Evy Svobodové z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe pěstitelům brambor, u nichž mohou přízemní mrazy silně poškodit nadzemní část rostliny. U kukuřice a některých druhů zeleniny se může vlivem nízkých teplot zastavit a zbrzdit další růst a vývoj. Vyšší míru rizika poškození avizují vědci ještě pro pěstitele cukrové řepy, ovocným stromům a polním plodinám už takové riziko nehrozí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down