Chov jatečných býků není ztrátový, podnik na Znojemsku zdvojnásobí jejich počet

Zemědělský podnik REDU nechá na farmě v Horních Dubňanech na Znojemsku téměř zdvojnásobit chov jatečných býků. Místo stávajících 510 kusů tam bude možné chovat až 900 kusů. Vyplývá to z dokumentu na Informačním portálu EIA. Stávající dvě stáje jsou již moderní, podnik začal starý areál přestavovat v předešlých letech. Se stavbou nové stáje pro 390 býků by chtěl začít ideálně už letos, nejzazší termín dokončení plánuje na rok 2020.

V nové stáji mají být chováni býci, kteří budou při hmotnosti zhruba 700 kilogramů odesíláni na jatka. Rozšíření chovu firma zdůvodňuje i větší efektivitou výroby, v areálu totiž funguje bioplynová stanice, která bude díky většímu chovu využívat více hnoje a vyrábět tak více energie. Podnik také obhospodařuje 1200 hektarů polí.

Chov hospodářských zvířat na maso je v současnosti jednou z mála zemědělských aktivit, která není pro zemědělce ztrátová. Za posledních patnáct let se zvyšovala soběstačnost Česka ze 112 na loňských 140 procent. Podle údajů Českého statistického úřadu se loni na jižní Moravě chovalo 60 300 kusů skotu, což je nejvíce za posledních šest let.

Výrazné problémy však mají zemědělci s produkcí mléka, které se nyní vykupuje zhruba za sedm korun za litr, což nepokryje náklady. Například zemědělský podnik Obruč-Agro z Blanenska kvůli tomu zvažuje, jakou cestou se při modernizaci chovu vydá. Stejně tak se pod náklady prodává vepřové. Stavy prasat na jižní Moravě v posledních šesti letech stále klesají.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *