17.02.2012 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov skotu přináší zaměstnanost

O podporách chovu masného skotu, který zvláště méně příznivým oblastem přináší pracovní příležitosti a tím posiluje ekonomiku regionu, jednal minulý týden ministr zemědělství Petr Bendl se zástupci chovatelů masného skotu při své návštěvě společnosti Biopark v Lipové na Šluknovsku. Posléze navštívil i farmu Vladimíra Sadílka u Rumburka.

Podle Bendla právě zemědělství, především pak chov skotu a ovcí, může dát Šluknovsku chybějící pracovní místa Šluknovsku. V regionu se nezaměstnanost dlouhodobě pohybuje kolem 15 procent. „Zemědělství může být zásobárnou pracovních příležitostí pro tento region,“ řekl Bendl. To potvrdil i starosta obce Lipová Pavel Svoboda. „Tady vždycky bylo hodně lidí zaměstnaných v zemědělství. Řekl bych, že po částečném úpadku, se situace v současné době zlepšuje,“ konstatoval. Podle předsedy Svazu marginálních oblastí Milana Boleslava podmínky pro zemědělství v regionu nahrávají spíš chovu než pěstování plodin.
Boleslav pro náš týdeník uvedl, že předložili ministrovi několik bodů, které by chtěli změnit. Šlo o administrativní záležitosti. Například existuje povinnost ke konci října, že zemědělec musí mít všechny pozemky posekané a uklizenou trávu. Vzhledem k počasí, které bylo například vloni, je škoda trávu sekat absolutně k zemi, když skot může být ještě na pastvě. My jsme si určili povinnost, že budeme mít trávu do 30 centimetrů, uvedl jako příklad ministr s tím, že řadu věcí, na které zemědělci upozorňovali, je možné postupně odstranit. Podle Boleslava ministr přislíbil rovněž ustanovit pracovní skupinu v paritním zastoupení. „Dohodli jsme se na tom, že se budeme plně účastnit na přípravě politiky v období od roku 2014,“ poznamenal Boleslav.
Jednali i o podpoře masného skotu Masný skot a ovce jsou podle svazu komodity, u nichž je plně oprávněná podpora v rámci společné zemědělské politiky, protože zajišťují péči o veřejné statky, stát jejich produkci za tímto účelem nařizuje a trh samotný nedokáže uhradit náklady této produkce. „Bohužel, za předchozích ministrů a za přispění poslanců došlo k přesunům podpor od masných krav k lukrativnějším komoditám,“ podotkl. Podle Boleslava Svaz marginálních oblastí také žádá zavedení spotřební daně na umělá hnojiva a chemické přípravky na ochranu rostlin tak, aby se vyplácelo používat hnůj a další organická hnojiva považovaná dnes leckde za drahý odpad. Vybrané prostředky podle něj poslouží k pokrytí alespoň části nákladů na boj s erozí, čištění vody, odbahňování rybníků a rozšiřování udržitelného zemědělského hospodaření. Ministr naznačil, že se problémem chovu masného skotu bude zabývat a vyhodnotí ho.
Podle ředitele Českého svazu chovatelů masného skotu Kamila Maláta bylo setkání s ministrem určitě pozitivní, protože v minulosti se nic podobného nedělo. „Je třeba dílčími kroky kormidlo otočit trochu k tomu, co bylo v roce 2008, kdy se to začalo stáčet tady k tomu Začaly vítězit lobbistické nátlaky silnějších a nebyla brána v úvahu logika, selský rozum a ekonomické propočty,“ řekl. Podle Boleslava je v marginálních oblastech důležitá především podpora chovu masného skotu a ovcí, protože v regionu využívá travní porosty, které nelze jinak zužitkovat. „Bez existence masného skotu a ovcí by Česká republika musela Sudety buď rozorat nebo ponechat ladem,“ uvedl Boleslav.
Tisková mluvčí ministerstva zemědělství Kateřina Böhmová připomněla, že ministerstvo zemědělství rozhodlo o poskytování zvláštních podpor na citlivé sektory, mezi které je od letošního roku zařazená i podpora narozených telat v systému chovu bez tržní produkce mléka a pasených ovcí a koz.
Stavy masného skotu v České republice se přitom dlouhodobě zvyšují. Plochy travních porostů v méně úrodných oblastech a příznivé roční úhrny srážek umožňují rozvoj pastevních způsobů chovu skotu. Chovatelé v ČR mají k dispozici téměř jeden milion hektarů trvalých travních porostů, což je zhruba 23 procent výměry zemědělské půdy. Počet krav chovaných na maso stoupá od roku 1990 z osmi tisíc na současných 178 tisíc. Rozloha pastvin v ČR je však dostatečná k tomu, aby na nich mohlo žít až 250 tisíc krav chovaných v systému bez tržní produkce mléka. Pokud se jedná o budoucnost z hlediska šlechtění a plemenitby, čeští chovatelé masného skotu se zapojili do projektu Interbeef. Projekt je vlastně paralelou mezinárodního odhadu plemenných hodnot dojených plemen tzv. Interbull, informovalo ministerstvo s tím, že chov masného skotu je typický zejména pro farmáře z horských a podhorských poloh, kteří se často věnují i ekologickému hospodaření, je to hlavní zdroj příjmu. V méně příznivých oblastech je důležitou součástí místní ekonomiky, protože nabízí pracovní příležitosti. O tom se ministr přesvědčil i ve společnosti Biopark, která je obchodní a zpracovatelskou firmou, zajišťující pro ekologické zemědělce zapojené v holdingu Spojených farem společný odbyt a finalizaci zemědělských produktů. Do spolupráce je přitom intenzivně zapojeno asi 25 farem. Na chov masného skotu je zaměřena i farma Vladimíra Sadílka, která se rozkládá v katastru obcí Horní Jindřichov a Krásná Lípa. Farma je zaměřena výhradně na chov masného skotu s uzavřeným obratem stáda. Zhruba stovka zvířat je z větší části plemene limousine, z menší části pak masný simental. V současnosti hospodaří na výměře 188 hektarů zemědělské půdy, z toho 24 hektarů tvoří orné půda.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down