03.11.2015 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé budu moci injekčně podávat léčiva

Chovatelé budou moci injekčně podávat léčiva zvířatům. Změnu plánuje ministerstvo zemědělství v novele veterinárního zákona, kterou poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Dosud mohli léky v injekcích aplikovat pouze veterinární lékaři. Pokud norma úspěšně projde legislativním procesem, začne platit od roku 2017. Připomínky k novele je možné podávat do začátku prosince. Soukromí veterináři se obávají podzákonných norem, které budou definovat, co přesně chovatel smí anebo již nesmí dělat.

Veterináři by měli i nadále stanovovat, jaký léčivý přípravek by se měl užít místo injekční aplikace, i množství přípravku. "V případě, že by mohlo dojít ke komplikacím nebo dojde ke zhoršení zdravotního stavu léčeného zvířete, ošetřující veterinární lékař může rozhodnout, že injekční aplikace bude provádět pouze sám," dodává důvodová zpráva novely. O změně léčby by podle ní chovatelé sami rozhodovat nemohli. Některé veterinární úkony bude moci chovatel dělat sám podle své odbornosti. Bez odbornosti by podle důvodové zprávy nejspíš mohli chovatelé měřit teplotu zvířat, odebírat vzorky mléka, vyšetřit moč po spontánním močení, či zvířata koupat a postřikovat. Konkrétní zákroky ale určí až prováděcí vyhlášky.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down