Chovatelé hospodářských i domácích zvířat by měli v období, kdy teploty stoupají až na hranici 30 stupňů Celsia, dbát hlavně na dostatečné napájení, větrání a chlazení. V tiskové zprávě to uvedla Státní veterinární správa (SVS). Sdělila, že v období vysokých teplot své kontroly zaměřuje na dodržování povinností chovatelů.
Veterinární správa připomněla, že například dojnice vyžadují denně 100 až 180 litrů vody, prasata 25 litrů a ovce 20 litrů. Upozornila, že chovatelé mají povinnost na změny počasí včas reagovat. Zvířata je podle veterinářů vhodné chladit mlžícím systémem nebo ochlazením vzduchu přiváděného do budov.
V chlévech a stájích může teplota vystoupat velmi vysoko, proto by měly mít zajištěnou ventilaci. Veterinární správa také poukázala na to, že chovatelé musí mít připravený pohotovostní plán. V něm je určená doba, po kterou je možné udržet vhodné životní podmínky pro zvířata v případě selhání ventilace. Například při výpadcích elektřiny musí zemědělci zajistit činnost náhradními zdroji.
Na dostatek vody pro zvířata by podle SVS dbát chovatelé také při transportu zvířat. Dopravci u hospodářských zvířat mají povinnost plnit podmínky dané legislativou, která upravuje i teplotu nebo délku přepravy.
Ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád uvedl, že by lidé neměli zapomínat na dostatek vody i při cestování se psy, kočkami a dalšími domácími zvířaty. "Majitelé by rozhodně neměli ponechávat svá zvířata na přímém slunci v autě, což se někdy stává například na parkovišti před supermarkety. Teploty ve vozidle mohou během několika minut přesáhnout i 50 stupňů Celsia, což ohrožuje zdraví či dokonce život zvířete," dodal.*