Systém produkčních kvót na mléko, tak jak ho upravuje zatím navržené nařízení vlády připravené ministerstvem zemědělství, bude jen obtížně realizovatelný. Tuto zásadní připomínku uvádí Svaz chovatelů černostrakatého skotu ČR k návrhu vládního nařízení k mléčným kvótám.
Podle svazu návrh vyžaduje dopracování. Doporučuje proto připojit prováděcí předpis, kde budou upřesněny podrobnosti. "Navržené nařízení není kompatibilní s obdobnou úpravou v Evropské unii," shledává výkonný ředitel svazu Jiří Motyčka a tvrdí, že bude nutné změnit zákon o Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF). "Musí umožňovat přednostní přidělování státní rezervy a převody kvót do zájmových oblastí a naopak bránit jejich odlivu z těchto oblastí, což je mechanismus běžný v EU," zdůrazňuje ředitel svazu.
Ve svých výhradách k zavádění mléčných kvót, s nimiž ministerstvo zemědělství počítá od 1. dubna příštího roku, chovatelský svaz poukazuje na napjatý časový harmonogram přidělení individuálních produkčních kvót. "Obáváme se, že tento úkol je na hranici realizovatelnosti, přihlédneme-li k procesu vyřizování žádostí a řešení sporných případů," uvádí Motyčka. V navrženém materiálu postrádá také důležitou věc - povinnost zpracovatele uzavřít s producentem či odbytovou organizací smlouvu na objem odebraného mléka (do výše kvóty). Závažný nedostatek spatřuje v nemožnosti saldování, které zakazuje zákon o SZIF, zatímco v EU jde o běžnou praxi. Takzvané saldování dovoluje mlékárně, aby překročení produkční kvóty od některého výrobce vyrovnala nenaplněním kvóty od jiného výrobce. "Nemožnost saldování může znamenat, že se část přidělených kvót v prvním roce nevyčerpá. Je vůbec účelné vytvářet státní rezervu?" ptá se ve svém stanovisku svaz.