24.08.2000 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé holštýnského skotu mají výhrady k mléčným kvótám

Systém produkčních kvót na mléko, tak jak ho upravuje zatím navržené nařízení vlády připravené ministerstvem zemědělství, bude jen obtížně realizovatelný. Tuto zásadní připomínku uvádí Svaz chovatelů černostrakatého skotu ČR k návrhu vládního nařízení k mléčným kvótám.

Podle svazu návrh vyžaduje dopracování. Doporučuje proto připojit prováděcí předpis, kde budou upřesněny podrobnosti. "Navržené nařízení není kompatibilní s obdobnou úpravou v Evropské unii," shledává výkonný ředitel svazu Jiří Motyčka a tvrdí, že bude nutné změnit zákon o Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF). "Musí umožňovat přednostní přidělování státní rezervy a převody kvót do zájmových oblastí a naopak bránit jejich odlivu z těchto oblastí, což je mechanismus běžný v EU," zdůrazňuje ředitel svazu.
Ve svých výhradách k zavádění mléčných kvót, s nimiž ministerstvo zemědělství počítá od 1. dubna příštího roku, chovatelský svaz poukazuje na napjatý časový harmonogram přidělení individuálních produkčních kvót. "Obáváme se, že tento úkol je na hranici realizovatelnosti, přihlédneme-li k procesu vyřizování žádostí a řešení sporných případů," uvádí Motyčka. V navrženém materiálu postrádá také důležitou věc - povinnost zpracovatele uzavřít s producentem či odbytovou organizací smlouvu na objem odebraného mléka (do výše kvóty). Závažný nedostatek spatřuje v nemožnosti saldování, které zakazuje zákon o SZIF, zatímco v EU jde o běžnou praxi. Takzvané saldování dovoluje mlékárně, aby překročení produkční kvóty od některého výrobce vyrovnala nenaplněním kvóty od jiného výrobce. "Nemožnost saldování může znamenat, že se část přidělených kvót v prvním roce nevyčerpá. Je vůbec účelné vytvářet státní rezervu?" ptá se ve svém stanovisku svaz.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down