Chovatelé holubů mohou požádat o výjimku z vybíjení chovu kvůli ptačí chřipce

Chovatelé holubů na jižní Moravě budou požadovat od státu za vybití svých dvou chovů kvůli ptačí chřipce 237 000 korun. Veterináři v ochranné zóně utratili přibližně stovku těchto ptáků. Uvedl to prezident Českomoravského svazu chovatelů poštovních holubů Jaroslav Novotný. Bylo to podle něho zbytečné, protože holubi nemoc prakticky nedostávají.

Podle veterinářů však virus mohou přenášet na svém těle. Navíc si mohou chovatelé, pokud by se znovu rozhodlo o plošném vybíjení ptactva, zažádat o výjimku, kterou jim veterináři nejspíš udělí. Zatím jsou celkové odhadované náklady za ptačí chřipku v ČR zhruba deset milionů korun, uvedla včera Státní veterinární správa (SVS).

U holubů je vnímavost ke chřipkovým virům doopravdy diskutabilní. Uvádí se, že v populaci holubů onemocní jedno až tři procenta, sdělil ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat SVS Petr Šatrán. To však podle něj neznamená, že by holubi nemoc vůbec nemohli šířit, jak tvrdí Novotný. Zvláště pokud mají přístup k exkrementům nakaženého ptactva a k dalším zvířatům. Holubi jsou v chovech uzavření od října, řekl prezident svazu.

Veterináři na Moravě nakonec s vybíjením holubů přestali na základě výjimky, o kterou chovatelé požádali. Výjimka byla udělena na základě žádosti, kterou poslal Jaroslav Novotný, když se dozvěděl, že k likvidaci chovů došlo. Dvě hodiny potom měli veterináři žádost na stole. Podle Šatrána přestali krajští veterináři s vybíjením, jakmile se o udělení výjimky dozvěděli.

Novotný řekl, že žádosti o výjimky bude posílat i nadále, jakmile by se rozhodlo o dalším plošném utrácení ptactva. Například v okolí Lázní Toušeň je dvanáct chovatelů holubů, v průměru má každý z nich 80 ptáků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down