Chovatelé mohou získat dotaci na ochranu stád před velkými šelmami

Dnes byla zveřejněna nová dotační výzva z operačního programu Životní prostředí, která pomůže chovatelům hospodářských zvířat chránit stáda před velkými šelmami, jako jsou vlk, rys a medvěd, a také chovy drůbeže před jestřáby. Žádosti lze podávat od začátku prosince. Vyčleněno je na ně 40 milionů korun. Informovala o tom Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Tradiční ochranou hospodářských zvířat na pastvině je podle ředitele sekce ochrany přírody a krajiny z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Pavla Pešouta trvalá přítomnost velkého pasteveckého psa nebo pastevce u stáda – vyplatí se zejména při chovu většího počtu ovcí nebo koz. Drobnějším chovatelům doporučil, aby svá hospodářská zvířata (ovce, kozy či mladý skot) hlavně na noc řádně umístili například do pevného objektu nebo do vyšší, nejlépe dvojité ohrady v blízkosti domu, pokud je to možné. Osvědčuje se také připevnění barevných pruhů látky, takzvaných zradidel, na ohradu, dodal Pešout.

Nová výzva z operačního programu Životní prostředí je určena na investiční výdaje, které chovatelům pomohou předcházet škodám na hospodářských zvířatech. Žádat o ně mohou podnikatelé i fyzické osoby podnikající v oblasti zemědělské prvovýroby. Minimální výše přímých realizačních výdajů projektu je 100 000 korun bez DPH. Dostat mohou až 80 % nákladů. Mezi způsobilé výdaje patří například síťový elektrický ohradník nebo zdvojený elektrický ohradník (vodič) včetně zdroje a jeho příslušenství, zdvojení pevné ohrady nebo doplnění o elektrický ohradník, zradidlový ohradník, pořízení fotopastí a dále pořízení vycvičeného psa pasteveckého plemene. Osobní náklady na pastevce nejsou způsobilým výdajem. V případě prevence škod způsobených jestřábem jsou způsobilým výdajem sítě nad výběhy drůbeže. Výše uvedené náklady jsou hrazeny pouze žadatelům působícím v oblastech s doloženým výskytem vyjmenovaných zvláště chráněných druhů živočichů nebo je doložen záznam z místního šetření příslušného orgánu ochrany přírody prokazující výskyt (dle zákona č. 115/2000 Sb.).

Pokud velké šelmy způsobí škody na hospodářských zvířatech, operativně je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR řeší. Její pracovníci je přímo na místě posuzují, aby měl majitel nárok na náhradu škody. S chovateli jedná, vysvětluje jim, jak stáda zabezpečit, k zapůjčení pro okamžité řešení jim nabízí také elektrické ohradníky,“ dodává Pavel Pešout.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down