Chovatelé musí v mrazech o zvířata zvlášť pečovat

Volně žijící zvířata zimními mrazy trpí, zejména při velké sněhové nadílce. Strádat však mohou i hospodářská zvířata, pokud jim chovatel nezajistí základní podmínky. Zásadou v mrazivých dnech je omezit větrání ve stájích, především průvan. Na něj je citlivý skot, prasata, ale i drůbež. Pokud má dobytek možnost výběhu, je třeba zajistit možnost napájení, upozornil mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Ve výběhu musí mít zvířata nezamrzající zdroj vody a možnost úkrytu před nepřízní počasí. Počítat je podle něj třeba i s tím, aby krmení a podestýlka vydržela až do jara, vykládá dále Duben.
Chovatelé psů by měli podle Dubna omezit procházky v mrazivých dnech na nejnutnější možnou míru a vždy ošetřit zvířeti tlapky před vycházkou i po návratu krémem. Postačí například indulona, či dětský olejíček.
V mrazivých dnech je vhodné prospět volně žijícím zvířatům, připomíná Duben. Zpěvné ptactvo ocení různá olejnatá semena, třeba slunečnice nebo nějaké speciální směsi, které nabízejí obchody pro zvířata.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *