Chovatelé očekávají růst ceny živých prasat až o pět korun

Růst ceny prasat na 35 až 36 korun za kilogram předpokládá odbytové družstvo Centroodbyt, přičemž prasata se nyní prodávají kolem 30 až 31 Kč za kilogram. Důvodem očekávaného vzestupu jsou nižší stavy a z toho vyplývající slabší nabídka. Řekl to předseda Centroodbytu Jan Veleba. Zpracovatelé masa však důvody ke zvýšení ceny prasat nevidí.

„Cena by se měla stabilizovat kolem 35 až 36 korun, což je rozumná úroveň, při které by nemuselo dojít ke zdražení masa pro spotřebitele,“ řekl dnes ČTK předseda Centroodbytu Jan Veleba.
„Nejsou žádné signály, že by cena měla růst,“ reagoval však předseda Svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser. Cena 35 korun by podle něj byla rozumná, ale neodpovídá situaci v sousedních zemích. Polsko a Maďarsko mají úroveň stejnou jako v tuzemsku, v Německu je to mírně víc. Cena prasat v Česku musí být o něco nižší, jinak se maso začne dovážet, podotkl Steinhauser.
Podle Veleby v některých regionech začíná poptávka po prasatech mírně převyšovat nabídku. Tu ovlivňují také začínající vývozy na Slovensko a do Maďarska i export na německý a rakouský trh. Růstu farmářské ceny v Česku by mělo napomoci i nastávající období vyšší spotřeby vepřového. Po vstupu do EU chovatelé zaznamenali pokles výkupních cen prasat na 30 až 31 korun za kilogram z předchozích asi 33 korun. „Podle našeho názoru je to proto, že se dováží maso ze zahraničí,“ uvedl k tomu dříve Veleba. Zejména obchodní řetězce podle něj po odbourání obchodních bariér ve větší míře importovaly výsekové maso.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *