20.02.2004 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé požadují vyšší cenu, nebo zahájí nátlakové akce

Buď se podaří od pondělí 23. února zvýšit cenu nákupní cenu prasat dodávaných zpracovatelům nejméně na 30 Kč/kg živé váhy, nebo chovatelé zahájí nátlakové akce. Našemu týdeníku to řekl předseda odbytového družstva Centroodbyt Jan Veleba. Podle jeho slov je to rozhodnutí krizového štábu, který producenti prasat ustavili na svém nedávném shromáždění ve Větrném Jeníkově.

Chov prasat v České republice je podle chovatelů na pokraji kolapsu. Přitom podrobné zmapování situace na trhu s vepřovým masem během tohoto týdne podle Veleby jednoznačně prokázalo, že u nás není přebytek prasat, tedy není důvod k nízkým cenám, i když některé masokombináty o stlačení ceny dále usilují. Pokud se chovatelé nedohodnou s obchodníky, zpracovateli na zvýšení cen prasat, již v úterý proběhne první nátlaková akce. Veleba neupřesnil, kde k ní dojde, nicméně uvedl, že by mohla proběhnout formou demonstrace a blokády. Současně však soudí, že se cenu prasat podaří v pondělí zvýšit, mimo jiné také proto, že v průběhu minulého týdne rostla cena prasat i na evropském trhu.
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) již koncem ledna vyhlásil dotovaný vývoz 5000 tun vepřového masa a stejného množství selat s tím, že vývozci musí zaplatit dodavatelům 30 korun za kilogram živé hmotnosti, tedy podstatně více, než nyní chovatelé dostávají od zpracovatelů. Zemědělci několikrát vyslovili podezření, že zvýhodněnou cenu dostanou překupníci a nikoli chovatelé, proto vyzvali firmy pověřené vývozem, aby neprodleně uzavřely dodavatelské smlouvy s prvovýrobci nebo odbytovými družstvy. Podle Veleby však exportéři na výzvu nereagovali. „Potvrzuje se to, co jsme předpokládali, nakupují přes překupníky, kteří platí za prasata kolem 23 korun za kilogram,“ uvedl. V memorandu, které producenti prasat přijali na svém shromáždění, se v této souvislosti uvádí, že pokud firmy s prvovýrobci smlouvy neuzavřou, žádají chovatelé ministra zemědělství Jaroslava Palase, aby tendr zrušili a současně vyhlásil další intervenční zásah k vývozu vepřového masa, k jehož financování má fond použít peníze vyhrazené na soukromé uskladnění vepřového masa v tuzemsku. O případném intervenčním zásahu musí rozhodnout prezidium SZIF. To se má sejít 26. února. Palas však jednoznačně odmítl, že by smlouvy na subvencovaný export prezidium fondu zrušilo, souhlasí ale s tím, aby se nevyčerpané peníze původně určené na dotované skladování použily na podporu dalšího exportu. Zároveň přislíbil, že chování exportních firem jeho úřad v průběhu tohoto týdne prověří.
Chovatelé se také shodli na nutnosti přednostně podporovat zpracovatelské kapacity ve vlastnictví zemědělců, například masokombináty v Martinově nebo v Klatovech, a přesunout do nich maximální množství dodávaných jatečných zvířat. Přitom nadále budou usilovat i o zvýšení nedotovaného vývozu vepřového masa a budou pokračovat v přímém prodeji vepřových půlek.
Proti jednorázovým nátlakovým akcím se na shromáždění postavil prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček. "Postrádám větší akcent na chovatele, protože jeho chování je rozhodující," zdůraznil. Podle něj farmáři nyní nepotřebují krizové štáby, ale kvalitně fungující odbytová družstva. Nicméně podle tajemníka AK Jana Záhorky komora případné protestní akce podpoří.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down