20.11.2007 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé prasat dnes demonstrovali

Chovatelé prasat dnes dopoledne v Praze demonstrovali před ministerstvem zemědělství. Stěžují si na krizi kvůli nízkým výkupním cenám a růstu nákladů a chtějí od státu zvláštní pomoc. Požadavky, které vyčíslili na miliardu korun, však ministr zemědělství Petr Gandalovič odmítl s tím, že stát tyto peníze nemá.

Protestujícím pak ministr vyjmenoval kroky, které pro ně hodlá udělat. Miliardu na dorovnání nízkých cen vepřů ale podle. Ministr Gandalovič uvedl, že situace chovatelů prasat není lehká a vysvětloval možné formy pomoci. Poukázal třeba na žádost o dodatečné peníze ze státní pokladny, aby se mohl zvýšit příspěvek na likvidaci těl uhynulých zvířat. Ministr hodlá také podle svých slov usilovat o zvýšení podpor v Programu rozvoje venkova, které mohou chovatelé využít na investice do lepších technologií a růstu konkurenceschopnosti. V příštím roce by podle něj mohlo jít o 300 milionů korun navíc.
"Chci rovné podmínky, ale není možné si to vysvětlovat tak, že budeme s dalšími státy pořádat závody v dotacích. Takové závody ČR nemůže vyhrát," uvedl Gandalovič. Zemědělce příliš neuspokojil; doprovázeli ho výkřiky "Je to málo!" nebo "Kecy!". Na závěr jeho projevu se ozval pískot a řev sirén.
"Už třetí odvětví českého zemědělství se propadá," prohlásil prezident Agrární komory Jan Veleba s tím, že po cukrovce a lnu je nyní na řadě chov prasat. Farmáři podle něj chtějí varovat před trvalým poklesem domácí zemědělské produkce. Pokud stát chovatelům nepomůže tak jako jiné země v okolí, klesne výroba vepřového ve prospěch dovozů a maso podraží, tvrdí Veleba.
Farmáři, kterých se podle odhadu pořadatelů sjelo do Prahy až 1500, přivezli transparenty jako "Rovnoprávnost pro česká prasata" nebo "Nedopusťte, aby se české zemědělství stalo českým Titanikem." Některé texty ale byly mnohem jadrnější. Přivezli také vůz jitrnic; nechyběly ani vepřové kýty a hlavy, jimiž později rolníci obdarovali zástupce MZe i samotného ministra. Od MZe se pak zemědělci vyrazili v průvodu v čele s povozem naloženým jitrnicemi na Václavské náměstí, kde pokračovali v projevech a rozdávali jitrnice kolemjdoucím. Před 13:00 se rozešli.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down