07.10.2011 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé prasat mají nadále šanci

Jedinou cestou pro udržení chovu prasat v podniku je dosažení a udržení špičkových produkčních výsledků. Základní podmínkou pro to je provedení repopulace, zajištění dobrých podmínek ve stáji, zavedení černobílého provozu a udržení dobrého zdravotního stavu zvířat.

Jaký je současný stav v českém chovu prasat? Několikaletý neustálý pokles pokračuje, v současnosti je v České republice asi 1,6 milionu zvířat, z toho prasnic již pouze kolem sta tisíc.
Produkční parametry se naopak neustále zvyšují – zčásti proto, že podniky se špatnými výsledky ukončily činnost, ale také proto, že se již projevuje vliv repopulací.

V Čechách a v Dánsku

Ministerstvo zemědělství zavedlo od roku 2010 nový dotační program na podporu ozdravení chovů prasnic. Do současné doby proběhlo ozdravení přibližně u 30 tisíc prasnic.
Zatím dosažené výsledky na ozdravených farmách jednoznačně potvrzují vyšší užitkovost. U většiny farem proběhla současně s repopulací také celková rekonstrukce budov a výměna technologií, a byl zaveden také černobílý provoz, tzn. taková organizační a stavební úprava stájí a areálu farmy, která řeší pohyb materiálu (krmivo, kejda) a osob tak, aby nedošlo k zavlečení nákazy.
Většina výsledků v uvedené tabulce je z 1. a 2. vrhů, a lze tedy předpokládat ještě další zlepšení jednotlivých parametrů u dalších vrhů.
Z těchto údajů je vidět, že produkční výsledky jsou srovnatelné s 25 % nejlepších farem v Dánsku.
Pro srovnání – podle ročenky Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě bylo v roce 2009 v ČR průměrně 23,7 narozeného a 21,2 odstaveného selete na prasnici a rok!
Kromě zlepšení užitkovosti došlo vlivem rekonstrukcí a zavedení černobílého provozu také ke zlepšení produktivity práce a k podstatnému snížení veterinárních nákladů.
Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá nutnost repopulace jako základní podmínky pro budoucí úspěch.

Není vše černobílé
Přesto se i tyto podniky s výbornými výsledky často pohybují na samé hranici ziskovosti – důvodem je vysoká cena krmiv a také především nespravedlivé podmínky společné zemědělské politiky EU, kde naši konkurenti, jako je např. Německo, Dánsko, Nizozemsko, ale i jiné země, pobírají na rozdíl od nás nemalé dotace na chov a zpracování masa z národních a různých regionálních dotací.
Toto je ovšem téma na jiný příspěvek, ale je důležité tento stav změnit pro další programovací období 2014 – 2020.
Tím spíše je nyní nutné hledat další možnosti ke zlepšení finančního výsledku v každodenním provozu. Jednou z oblastí pro zlepšení je stájové klima.
Klima ve stáji závisí na:
– Teplotě vzduchu
– Relativní vlhkosti
– Rychlosti proudění
– Znečištění vzduchu
Z toho vyplývá, že kvalitní mikroklima není zajišťováno pouze systémem ventilace, ale jde o vzájemnou kombinaci ventilace, vytápění a chlazení. Tyto systémy musí být ovládány z jedné řídicí jednotky, aby byly ve vzájemném souladu.

Jak ušetřit
S výše uvedeným konstatováním úzce souvisí také náklady na vytápění.
Zvyšující se ceny energií tak mají vliv např. na řešení ustájení v dochovu selat. Na tuto kategorii připadá téměř 1/3 nákladů na energii na kg vyrobeného masa.
Pokud jsou v kotcích instalována vyhřívaná doupata, lze snížit náklady na vytápění téměř o polovinu. Není totiž nutné vytápět celý prostor stáje na teplotu 28 – 29 °C při naskladnění a krátce po něm, ale pouze na teplotu 23 – 24 °C s tím, že v doupěti je teplota vyšší a selata si zde tvoří zónu pro odpočinek.
Podobná situace je na porodně, i když primárním požadavkem zde není úspora nákladů na vytápění, ale vytvoření dvou různých prostředí kvůli dosažení dobrých produkčních výsledků. Čerstvě narozená selata potřebují teplotu asi 32–33 °C, zatímco vedle ležící prasnice preferuje teplotu kolem 18 °C.
Prasnice se nepotí a může snížit svoji tělesnou teplotu pouze dýcháním, je proto důležité nevystavovat ji tepelnému stresu, aby následně neklesla produkce mateřského mléka. Řešením jsou doupata s výhřevnou podlážkou nebo lampou, případně s podlahovým vytápěním. U vysokočetných vrhů je důležité, aby plocha doupěte byla dostačující pro všechna selata. Prvních 3–5 dní po porodu je pro selata kritických a správné používání dvouzónového klimatu zvyšuje počet odstavených selat.
Další možností, jak snížit náklady na elekterickou energii, je používání úsporných ventilátorů (např. frekvenční nebo LPC regulace). Existují i systémy řízení klimatu, které snižují jak spotřebu elektrické, tak tepelné energie, a to při zachování optimálních podmínek ve stáji.

Levnější krmení
V současnosti používané systémy suchého a mokrého krmení mají každý své přednosti i nedostatky.
Větší koncentrace zvířat na farmách ale mluví spíše pro mokré krmení. Jsou zde větší možnosti, jak snížit náklady na krmivo zkrmováním např. CCM a odpadních produktů z potravinářského průmyslu, jako je syrovátka, pivovarské kvasnice, zbytky z pekáren apod. Další možností je zkrmování fermentovaného krmiva – probíhá zde řízený proces fermentace pomocí bakterií kyseliny mléčné. Takové krmivo výrazně zvyšuje imunitu zvířat a také zlepšuje konverzi.
Zvláště v chovu prasat je třeba mít na paměti Liebigův zákon minima, který říká, že celek je tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek.
Proto nestačí mít pouze dobrou genetiku a krmivo, ale na odpovídající úrovni musí být také systémy ustájení, krmení, řízení klimatu a v neposlední řadě i management farmy.

 

Klíčové informace

– Skutečnost, že vysoce vyšlechtěná zvířata s nižší odolností jsou dnes chována ve velkých koncentracích, musí být kompenzována lepším stájovým prostředím. 
– Proto je nyní vyžadováno lepší a stabilnější klima ve stáji, aby bylo možné plně využít genetický potenciál zvířat a dosáhnout tak zisku. 
– Zkušenosti z doby před deseti lety je třeba revidovat a chovatel je nucen investovat více peněz do technologie řízení klimatu ve stáji.

 

Bc. Tomáš DiartFarmtec, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down