Chovatelé prasat mají problémy s neplatiči

Chovatelé prasat se čím dál častěji stávají obětí firem, které odeberou jatečná zvířata, ale nezaplatí za ně. Novinářům to dnes řekli zástupci chovatelů a Agrární komory.

Podle prezidenta AK Jana Veleby se tento jev spolupodílí na poklesu domácí produkce vepřového, která loni spadla o 14 procent. Zemědělci chov opouštějí hlavně kvůli nízké ziskovosti. Pokud nedostanou zaplaceno, jejich ekonomická situace se ještě zhoršuje, dodal.
Například odbytové družstvo Agropork podle generálního ředitele Zdeňka Stávka narazilo při obchodování se společností Přerovské jatky, s.r.o. se sídlem v Loukově. Po tříleté spolupráci společnost na podzim 2003 přestala platit a Agroporku, který posléze zastavil dodávky, nakonec dlužila zhruba 24 milionů korun. Po transakcích a majetkových přesunech týkajících se Přerovských jatek odbytové družstvo dopadlo tak, že má pohledávku vůči firmě SANPO s.r.o., která je podle Stávka bez majetku a nevyvíjí činnost. Agropork podal ve věci trestní oznámení, které bylo po ročním šetření odloženo s tím, že nebyl prokázán podvod. Stížnost uzavřela státní zástupkyně jako bezpředmětnou, uvedl Stávek.
Agropork proto požádal novou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou o přešetření případu, věc byla předána do Olomouce. V dalším podobném případě zbyla po odbytovému družstvu za dodávky prasat firmě Jatka UB, s.r.o. pohledávka 12 milionů korun vůči společnosti, jejímž jednatelem je prý bezdomovec.
„Uvedené případy nejsou jediné, rozrůstá se to,“ podotkl Pavel Krejčík, ředitel odbytového družstva Centroodbyt. To má problém získat od zpracovatele 2,7 milionu korun a podle Krejčíka to může ohrozit samu existenci družstva, které pracuje s velmi nízkými maržemi. Za rok 2005 zmizelo deset procent producentů prasat, řada z nich proto, že nedostali zaplaceno, dodal. Podle ředitele Českého svazu zpracovatelů masa Jana Katiny je řešení těchto problému na orgánech činných v trestním řízení a soudech. Svaz nesdružuje firmy, které se podvodně obohacují na úkor dodavatelů prasat, uvedl s tím, že problém se dotýká i poctivých zpracovatelů. Kdo neplatí za surovinu, může totiž stlačovat ceny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *