Chovatelé prasat: Prodáváme pod náklady, musíme zavírat chovy

Chovatelé prasat prodávají půl roku pod náklady a začínají uzavírat chovy, uvedli na tiskové konferenci předsedové Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha a Svazu chovatelů prasat Josef Luka. Výkupní ceny prasat klesly v posledním loňském čtvrtletí meziročně o 27 procent, nyní jsou 24 až 25 Kč za kilogram v živé váze či zhruba 33 Kč za kilogram jatečně upraveného trupu. V obchodech ale podle chovatelů cena tolik neklesla, snížení bylo šestiprocentní. Podle Pýchy tak za poslední čtvrtletí obchodníci vydělali navíc miliardu Kč. Je to nemorální, dodal.

Podle propočtů svazu marže obchodníků dlouhodobě rostou, po roce 1999 u výrobků z masa vzrostly zhruba 2,5krát a od roku 2017 se pohybují v průměru přes 40 procent. Producenti uvádějí, že naopak chovy prasat prakticky dotují, v čemž ale někteří už nechtějí pokračovat. "V reálu zaznamenáváme, že se zastavují investice do chovů prasat a zároveň zaznamenáváme signály, že chovatelé prasnic omezují připouštění," řekl Pýcha. Podle Luky už loni na konci roku skončily čtyři podniky s chovem 1500 prasnic.
Podle údajů Ústavu zemědělských informací a ekonomiky činí náklady na kilogram vepřového minimálně 33 Kč, dodal Luka. Do ČR se podle něj dováží zahraniční přebytky, saldo obchodu s vepřovým masem se v republice stále zvyšuje. Jde hlavně o dovozy vepřového z Německa a Španělska za dumpingové ceny. Vliv má i pandemie, neboť se prakticky zastavil odbyt vepřového masa do veřejného stravování. A v Německu je africký mor prasat, takže země nemůže vyvážet maso do některých zemí mimo EU. Čeští zpracovatelé tak podle chovatelů nechtějí některé české maso brát, protože řetězce si seženou levnější ze zahraničí. Pětina vepřového se tak z ČR vyváží.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down