11.10.2004 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé prasat zlevní

Farmářská cena jatečných prasat se počátkem minulého týdne pohybovala v České republice kolem 39 až 40 korun za kilogram živé hmotnosti, zatímco na německém nebo rakouském trhu je nižší. To je také hlavní důvod, proč odbytové družstvo Centroodbyt doporučuje svým členům od letošního 42. týdne jít s cenou prasat dolů.

Podle předsedy Centroodbytu Jana Veleby u nás trvá stav, kdy je nabídka mírně nižší než poptávka, ve starých členských zemí unie však cena prasat mírně klesá. Tamější trh totiž na rozdíl od našeho reaguje na nadprodukci obilí v Evropě, tedy na nižší ceny krmných směsí, a uplatňují se zde také sezónní vlivy. „Centroodbyt hodlá kopírovat cenu na německém trhu, a proto doporučujeme svým členům, aby snížili cenu o jednu korunu na kilogram,“ řekl.
Oba trhy zatím vykazují některé odchylky, nicméně Veleba soudí, že pro tuzemské chovatele prasat je přijatelný cenový rozdíl mezi cenou u nás a například v Německu zhruba tři koruny nahoru nebo dolů a zmíněné doporučení Centroodbytu by mělo jít „sbližování obou trhů mírně naproti“, řekl Veleba s tím, že vzhledem k rozdílu cen se k nám již začala v menší míře dovážet živá prasata z Nizozemí za cenu kolem 37 korun za kilogram v živém.
Také Centroodbyt však od tohoto týdne hodlá opět zvýšit export živých prasat, zejména kvůli odčerpání suroviny z tuzemského trhu. Chovatelé, kteří svoje prasata vyvezou, sice dostanou o něco méně než v současné době od tuzemských zpracovatelů, platby za ně však budou mít nejpozději do tří týdnů na účtu. Podle Veleby je také velký rozdíl, mezi srážkami za konfiskáty, které provádějí naše masokombináty, a srážkami, které evidují chovatelé u zahraničních odběratelů. Podle statistiky, kterou Centoodbyt provedl v srpnu na referenčním vzorku 950 prasat, činil konfiskát u německých zpracovatelů pouhých 12 kilogramů. V korunovém vyjádření tak srážka z ceny za kilogram dosáhla necelých dvou haléřů, kdežto u českých zpracovatelů jsou konfiskáty několikanásobně vyšší,“ vysvětlil Veleba.
Nynější vyšší a relativně stabilní hladina cen umožňuje chovatelům mazat ztráty z předchozího období, kdy se za prasata platilo málo. Začátkem roku to bylo méně než 25 korunami za kilogram. Ztráty chovatelů z krize, která trvala od listopadu 2002 až do vstupu do Evropské unie, odhaduje Centroodbyt asi na 2,5 miliardy korun a navzdory nárůstu ceny se podle Veleby nesrovnají ani do konce letošního roku.
Ke stabilizaci na trhu s prasaty by mělo v následujícím období přispět také zlevňování krmných směsí. Výrobci krmiv údajně mohli během žní a těsně po nich nakupovat obilí asi o čtvrtinu levněji než loni. To by se mělo projevit v poklesu cen směsí o desetinu až pětinu. Ministerstvo zemědělství nicméně odhaduje, že domácí produkce vepřového masa letos meziročně klesne asi o tři procenta na 561 tisíc tun živé hmotnosti. Důvodem jsou nižší stavy prasat u nás.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down