Chovatelé nebudou muset nahlašovat úřadům přikrmování ryb obilím, bude se na ně vztahovat výjimka z povinného hlášení. Změnu, kterou měla zavést novela zákona o vodách, ministerstvo životního prostředí po tlaku chovatelů vypustilo. Hlásit přikrmování budou muset jenom ve chvíli, kdy ryby krmivo nesežerou a to se ve vodě rozloží. Novela zákona by měla na jednání vlády zamířit nejdřív v květnu. Uvedla to Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva zemědělství.
Novela přinese sankce pro chovatele, kteří by nadměrný, a tedy nezkonzumovaný příkrm nenahlásili. Právnickým osobám bude hrozit pokuta až 50 000 korun, u podnikajících fyzických osob do 30 000 korun. Pro obě právní formy bude také hrozit až stotisícová pokuta, pokud nebudou řádně měřit průměrnou koncentraci znečištění vody.
Výjimka platí pro chovatele od roku 2010. S návrhem na její zrušení nesouhlasilo ani ministerstvo zemědělství. Novela by měla platit, pokud projde celým legislativním procesem, od roku 2017. Přináší i další novinky. Například poplatky za odběr podzemní vody vzrostou do roku 2022 na trojnásobek, jak řekl dříve ministr životního prostředí Richard Brabec. Poplatky by se tak měly pro čtyřčlennou rodinu každý rok zvýšit v průměru o 70 korun. Zvýšením poplatků chce stát více chránit podzemní vody.
V Česku se polovina vody bere z podzemních a polovina z povrchových zdrojů. V lokalitách, kde vodárny berou vodu hlavně z podzemních zdrojů, bude podle ministra růst cen vyšší. Tam by to mohlo znamenat 30 až 35 korun ročně na osobu, řekl ministr. Nyní činí poplatek dvě koruny za metr krychlový vody na pití a tři koruny za metr krychlový na jiné použití. Zdražovat by se mělo postupně, poprvé v roce 2017.*