05.11.2024 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé vykrmili letos více hus

Čeští chovatelé letos vykrmili téměř 180 000 hus, na svatomartinské oslavy tak dodávají zhruba 1,07 milionu porcí. Proti loňsku je to asi o 60 000 porcí více. Podle drůbežářů roste zájem o české husy, i když si za ně lidé připlatí, což potvrzuje i rostoucí počet vykrmených hus v ČR. Česká produkce ale poptávku pokrýt nedokáže, musí ji doplnit husy z dovozu. Na setkání s novináři v Praze to minulý týden uvedli zástupci Českomoravské drůbežářské unie a Agrární komory. Upozornili také na klesající konkurenceschopnost českých chovatelů drůbeže, kterou může ovlivnit i zákaz klecových chovů a šíření ptačí chřipky.

Chovatelé hus měli vyprodáno

Podle Dlouhé před svatomartinskými oslavami mívají chovatelé vyprodáno a sehnat husu domácího původu už není možné nebo se to prodraží. „Ani letošní rok není výjimkou a volné kapacity má jen několik málo chovatelů,“ podotkla předsedkyně drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Například farma v Rohozné na Jihlavsku letos vykrmila skoro 2000 svatomartinských hus. Vyprodané byly už od půlky října, přestože jich farmáři nabídli víc než před rokem, kdy jich měli okolo 1500. Cena zůstala stejná, řekl podle agenturních zpráv farmář Josef Tříska. Rozebrané byly také kachny, jichž na farmě odchovali přibližně 700. Kdo chtěl mít na svátek svatého Martina jistou husí pečínku, musel poslat do Rohozné objednávku hodně v předstihu. „Já říkám každému, že se musí volat na husu, když jdou děti do školy,“ míní Tříska. Farma dodává husy i některým restauracím a farmářským obchodům. Vozí je například do Brna, Prahy a Liberce, ale z velké části se jedná o drobný prodej. Řada zákazníků se pro ně do Rohozné vrací pravidelně. Husy farma prodává oškubané, vykuchané a chlazené. Váží okolo pěti kilogramů. Náročná je organizace porážky, protože se jedná o čerstvé maso. Při drobném prodeji se za kilogram stejně jako loni platí 250 korun. V Rohozné je jediná velká husí farma na Vysočině, která se zabývá také líhnutím housat. Husy se tam chovají od roku 1974. Chov dřív patřil zemědělskému družstvu, teď funguje jako rodinná farma. Základní hejno nyní čítá okolo 1200 hus. Odchovaná housata farma prodává a část si nechává na výkrm.

Šlechtitelský chov hus v jihočeském Byňově pak prodával letos husy pro svatomartinská menu za 140 korun za kilogram živé váhy. Cena byla stejná jako loni. Chov spadá pod Rybářství Nové Hrady, které letos na svatého Martina připravilo 1500 hus a na vánoční svátky 1000 hus. Loni nabízelo celkem 3000 hus, řekla vedoucí střediska chovu drůbeže Naďa Hrvolová. „Tím, že jsme šlechtitelé, máme čtyři až pět násad, z nich si šlechtitelka vybírá nejsilnější jedince pro chov, ostatní jde na prodej. Prodáváme část jako housata, část si necháme na výkrm na podzim. Celkem mají na 5000 hus.

Drůbežáři letos v České republice podle Českomoravské drůbežářské unie vykrmili 178 654 kusů vodní drůbeže, zhruba o deset procent více než loni. „Tradiční výkrm hus, kdy mají husy přístup do volného výběhu či na vodní plochy, se v Česku zvyšuje,“ uvedla Dlouhá. Označila to za pozitivní vývoj po dlouhodobé stagnaci. Například v roce 2019 vykrmili chovatelé asi 155 000 hus. Z každé husy lze podle unie připravit zhruba šest porcí.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down