27.01.2005 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelům i zpracovatelům se nelíbí praktiky obchodních řetězců

Čeští chovatelé skotu a prasat dnes vydali na setkání ve Větrném Jeníkově memorandum, v němž žádají vládu, aby vydala takové zákony, jež by přiměly obchodní řetězce ke stejnému chování, jaké musí respektovat farmáři nebo zpracovatelé. Chování řetězců na trhu snížilo ceny potravin a hrozí, že vymizí z pultů obchodů domácí suroviny a potraviny, uvedl prezident Agrární komory Václav Hlaváček.

Obchodní řetězce mají podle Hlaváčka v ČR více než 70 procent trhu, ve Francii ale jen čtvrtinu a v USA necelých 40 procent. Obchodníci by měli platit dodavatelům do třiceti dnů, ale když zboží nebo surovinu neuhradí, sankce jim nehrozí. Tvrdí, že nikdo nekontroluje, zda potraviny neprodávají za ceny pod výrobními náklady.
Zpracovatelé poukázali na to, že se ceny českých prasat zvedly na evropskou úroveň, ale výrobky na pultech nepodražily. Zpracovatelský obor draho nakupuje a levně prodává. Podniky proto snižují náklady a počet zaměstnanců. Podle Ladislava Steinhausera, předsedy Českého svazu zpracovatelů masa, je z toho východiskem vysoká produktivita práce. Kdo bude vyrábět s vysokými náklady, může očekávat, že skončí. Zpracovatelské kapacity podle Hlaváčka loni pracovaly naplno, protože chybějící maso dovezly. Masné výrobky z EU se zatím nedovážejí, protože západní Evropě se zatím nedaří dělat je za takové ceny jako v České republice, dodal .

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down