Chovy prasat potřebují pomoc

Letošní podpora soukromého skladování vepřového masa sice krátkodobě pomohla zvýšit jeho ceny zejména v produkčních zemích Evropské unie, nevyřešila však dlouhodobé potíže tohoto sektoru. Navíc je přede dveřmi květen, v němž se má uvolnit první část skladovaného masa. Zastřešující organizace evropských zemědělců a jejich družstev COPA/COGECA požadují, aby se ze skladů uvolněné vepřové masa vyvezlo mimo unii a nedostalo se na její trh, kde by mohlo opět výrazně snížit ceny. Sektor chovu prasat není v unii poprvé v potížích. V současné době se prudce zvýšily ceny krmiv, která představují 60 až 65 procent nákladů chovů. Chovatelé jsou na jedné straně zužování vysokými náklady a na druhé straně nízkými výkupními cenami zvířat. Proto COPA požaduje zavedení dlouhodobého účinného opatření, které by chovu prasat v unii pomohlo.

COPA ocenila, že Evropská komise konečně stanovila hranici obsahu v unii nepovolených geneticky modifikovaných organismů na 0,1 procenta. To usnadní a může i o miliony eur zlevnit dovozy krmiv z Jižní Ameriky a z USA, kde se pěstuje řada v unii nepovolených geneticky modifikovaných plodin. Náklady na krmiva by pomohl snížit i návrh europoslankyně Dagmar Rothové-Behrendtové na zrušení zákazu zkrmování masokostních mouček monogastrickými zvířaty (prasaty a drůbeží). Podmínkou, kterou stanovila již dříve Evropská komise, je zavedení důvěryhodného testu, který vyloučí, aby se do krmiva nedostala moučka z jedinců stejného druhu, pro jaký je určeno. Využití masokostních mouček sníží závislost unie na dovozu krmiv ze sóji.
Vepřové maso je také podle COPA třeba lépe propagovat na trzích v unii i mimo ni. Dále je nutné zlepšit postavení chovatelů v celém zásobovacím řetězci. V konečné ceně prasat by se měly odrazit náklady, které musí farmáři v unii na rozdíl od svých kolegů ze třetích zemí vynaložit na zajištění pohody zvířat a plnění přísných standardů ochrany životního prostředí, tvrdí COPA.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *