Chovy prasat se loni na jižní Moravě dále zmenšovaly, počty skotu rostly

Chovy prasat se na jižní Moravě loni dále zmenšovaly a poprvé byl počet chovaných prasat na konci roku nižší než 100 000. Meziročně jejich počet klesl zhruba o 18 000 na 98 265. Po tříleté stagnaci rostly počty skotu, loni farmáři chovali na konci roku 66 898 kusů, meziročně o 3500 více. Chov drůbeže různě kolísá a na konci loňského roku dosáhl stavu 4,6 milionu kusů, což je nejvíce za posledních šest let. Jižní Morava byla v mezikrajském srovnání loni největším producentem drůbežího masa, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Do zmenšování či zvětšování chovů se silně promítá ekonomika chovu jednotlivých zvířat. Chov prasat se s krátkodobými výjimkami zemědělcům již řadu let nevyplácí a v konkurenci levného dovozu ze Španělska či Německa čeští chovatelé nemají příliš šanci. Situaci se nedaří už spoustu let nijak zvrátit a soběstačnost Česka u vepřového masa stále klesá, v roce 2020 uváděl Ústav zemědělské ekonomiky a informací 51 procent.
Naopak chovu skotu se v Česku daří, a to jak pro maso, tak pro mléko. V obou komoditách je Česko v soběstačnosti výrazně nad 100 procenty. Průměrný stav krav byl loni na jižní Moravě přes 25 700, což je proti předchozím letům nárůst o několik set. Zvyšuje se mírně průměrná denní dojivost, loni činila 25,7 litru na krávu. Celkové množství mléka loni přesáhlo hranici 200 milionů litrů, konkrétně krávy nadojily 203,7 milionu litrů. Na jatkách loni skončilo také nejvíce skotu za poslední roky, a to 10 200 tun živé váhy, meziročně o 800 tun více.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down