14.09.2010 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chtějí prověřit potravinový řetězec

Vyjednávací pozice všech článků v potravinovém řetězci od zemědělské prvovýroby až po spotřebitele musí být vyvážené a legislativa musí dát takové podmínky, aby zemědělci dostali spravedlivý příjem a spotřebitelé transparentní ceny. tvrdí zpráva francouzského “zeleného” poslance José Bového, kterou Evropský parlament přijal v uplynulém týdnu. Navrhuje cesty, jak zabránit zneužívání dominantní pozice, neférových obchodních a smluvních praktik a pozdních plateb a zlepšit postavení producentů na trhu s potravinami.

 Mezi návrhy je přijetí kodexu dobré obchodní praxe, který by přinesl i postihy za neférové jednání účastníků trhu. Poslanci na základě zprávy požadují zavedení mechanismu, který by umožnil monitoring obchodních vztahů mezi producenty a distributory a v případě nutnosti je opět uvedl do rovnováhy. Opatření, která by se měla přijmout, by také měla analyzovat možné zneužití privátních známek obchodních řetězců a pilotní projekt pro sledování farmářských cen a obchodních marží v unii. Parlament požaduje, aby Evropská komise předložila legislativní návrh na omezení dominantní pozice na trhu ve všech článcích řetězce dodávajícího spotřebitelům potraviny, a to od sektorů, které vyrábějí vstupy do prvovýroby, přes zpracovatele po obchodníky. Komise by také měla požadovat, aby největší prodejci, zpracovatelé a velkoobchodníci podávali každoročně zprávu o svém podílu na trhu v klíčových potravinách, což by umožnilo všem účastníkům trhu odhadnout trendy nabídky a poptávky.
Europoslanci také chtějí, aby jim komise do konce letošního roku podala zprávu o zneužívání kupní síly a konkurenci potlačujícího chování kdekoliv v řetězci. Déle požadují zlepšit evropský cenový monitoring tak, aby se usnadnilo jeho používání, pokryl více potravin a umožnil lepší srovnatelnost údajů. Vzorové smlouvy by měly sloužit pro prevenci nekalých praktik, jako jsou pozdní platby, maloobchodní prodej se ztrátou (tedy za podnákladové ceny) či neodůvodněné poplatky za zalistování. Doba splatnosti pro všechny potraviny by měla být do 30 dní.
Europoslanci také žádají po komisi zprávu o ztrátách potravin odhadovaných na třetinu jejich celkové produkce. Zároveň požadují kampaň, která by zdůraznila hodnotu potravin.
Bového zprávu i výsledek hlasování europarlamentu přivítaly zastřešující evropské zemědělské organizace COPA/COGECA. Jejich generální tajemník Pekka Pesonen ocenil mimo jiné Bového doporučení ustanovit evropského ombudsmana pro arbitráž v potravinovém řetězci, což COPA/COGECA podle něho požaduje již od roku 2007. Pessonen také podpořil názor parlamentu, že je třeba brát v úvahu nové souvislosti mezi společnou zemědělskou politikou a pravidly hospodářské soutěže.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down