18.07.2008 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chtějí zlepšit život na venkově

Význam místních akčních skupin (MAS) pro rozvoj života na venkově neustále narůstá. Jsou v nich zapojeni jak veřejný sektor, tak podnikatelé i zemědělci. Některé MAS se stávají i koordinátory regionálních značek. Jednou z nich je i MAS Podlipansko, která vznikla v úrodném Polabí.

Upravený region, kde žijeme aktivně. Tak si představují zástupci měst, obcí, neziskových organizací a podnikatelů, mezi nimiž jsou i zemědělci, slučujících se v MAS Podlipansko o.p.s. budoucnost tohoto regionu. Nyní MAS Podlipansko podobně jako jiné MAS pracuje na aktualizované podobě Strategického plánu Leader. „MAS Podlipansko ho nazvala Cesty k lidem,“ upřesnila ředitelka této MAS Markéta Pošíková po její valné hromadě, která se uskutečnila minulý týden v Dobrém Poli na Kolínsku. Plán by se měl připomínkovat do konce července.
Podle Pošíkové Podlipansko vidí Cesty k lidem jako cesty fyzické, ale i cesty duševní, tedy spolupráci mezi lidmi. K tomu je potřeba vytvořit podmínky jako je budování sportovišť, spolkových domů, mateřských center a podobně. „Celkově bude MAS v září soutěžit s ostatními regiony v ČR v rámci Programu rozvoje venkova o zhruba 70 milionů korun,“ podotkla.
Regionální značka Pošíková připomněla, že MAS Podlipansko chce pokračovat v propagaci cestovního ruchu a zejména v propagaci regionální značky Polabí – regionální produkt, jehož je Podlipansko koordinátorem. Tato značka podle manažerky cestovního ruchu Michaely Roškotové znamená, že výrobky prošly přísným procesem certifikace, který zákazníkovi garantuje jejich skutečný původ v Polabí. Místní původ však není jedinou podmínkou pro udělení značky. Značené výrobky musí přispívat k dobrému jménu regionu, proto musí být také dostatečně kvalitní šetrné vůči životnímu prostředí, jedinečné ve vztahu k Polabí - vyrobené tradiční technologií, ručně nebo z místních surovin. Značku uděluje MAS Podlipansko řemeslným výrobkům, zemědělským a přírodním produktům. Značení místních výrobků je podle ní jednou z možností, jak spojit ochranu přírody s hospodařením člověka. „Cílem značení je zviditelnit úrodný region Polabí a pomoci zdejším výrobcům,“ informovala Roškotová. Značení podle ní také pomůže zamezit výrobcům mimo region ve zneužívání názvů a symbolů spojených s Polabím. „Využitím schopností a nápadů místních lidí a firem chceme vytvořit nové regionální produkty, které probouzejí zájem o život v regionu, atraktivní pro obyvatele i návštěvníky, s cílem podpořit příliv nových obyvatel a udržet finanční zdroje na území,“ sdělila. V současné době je kromě Polabí značení místních výrobků zavedeno v Krkonoších, na Šumavě, v Beskydech, Moravském krasu, Orlických horách, Vysočině, Jablůnkovsku (Górolsko Swoboda) a Moravském Kravařsku (Poodří).
Každý se může zapojit MAS je podle Pošíkové skupina lidí, která se dala dohromady na základě partnerství za účelem zlepšení kvality života v regionu. „Jinak řečeno, je organizací, která vznikla na základě poptávky obcí a podnikatelů po někom, kdo by vzal na svá bedra organizační a finanční zajištění rozvoje regionu a měl právní subjektivitu,“ vysvětlila.
Připomněla, že Podlipansko se nachází na území okresů Kolín a Nymburk. Zahrnuje území tří svazků obcí a jednoho měst. Je to typická venkovská oblast odedávna bohatě zemědělsky využívaná. Na severu je charakteristická širokými lány s minimem lesů a v jižní části naopak rozsáhlými lesy. „Jde o jakýsi most mezi Polabím a Posázavím,“ podotkla s tím, že členově MAS mimo jiné usilují o zachování historického rázu zemědělské krajiny regionu s využitím moderních způsobů hospodaření. „Pomáháme vytvářet hezké prostředí s typickými krajinnými prvky a charakteristickou architekturou českého venkova,“ doplnila s tím, že n území MAS jsou převážně středně velké venkovské obce a tři města. Podle zástupců MAS v rámci spolupráce v rámci partnerství měst a obcí regionu Podlipansko se důsledně postupuje odspodu v kombinovaném procesu současného hledání témat a místních lídrů. Základem pro rozhodnutí je souhlas všech zúčastněných.
Jako grantová agentura Dá se říci, že v různých místních akčních skupinách je složení lidí rozdílné. Platí pouze jediné pravidlo - na rozhodovací úrovni skupiny nesmí být více než 50 procent zástupců státní správy. „U nás se při zakládání MAS sešly tři mikroregiony, město Kostelec nad Černými lesy, pět obcí, jedna základní škola, čtyři nestátní neziskové organizace, čtyři fyzické osoby a v neposlední řadě šest podnikatelských subjektů, kteří v roce 2005 společně založily v našem regionu,“ uvedla již dříve Pošíková. Místní akční skupinu Podlipansko o.p.s. Jejím hlavním cílem je shromažďování a vyhodnocování projektů v rámci všech obcí tak, aby se následně daly podpořit finančními prostředky z různých evropských programů či fondů. Přímo pro MAS je určen program Leader+ a Leader ČR. Funkci MAS v regionu lze mimo jiné přirovnat ke grantové agentuře.
Místní akční skupiny – jako partnerství neziskového, podnikatelského a veřejného sektoru působící na vymezeném území – svým cílem aktivovat „zezdola“ vnitřní potenciál území a přispět tak k jeho pozitivnímu vývoji se díky znalosti místního prostředí stávají důležitými partnery Středočeského kraje v rozvoji jeho venkovských oblastí. MAS se také stávají důležitým zdrojem informací o území, které budou nutné pro rozhodování Středočeského kraje ve věci koncipování jeho budoucího rozvoje a jeho spolupráci s aktéry na místní úrovni, a to obcemi, malými a středními podnikateli, a naopak i jejich informovanosti o činnosti kraje – především jeho dotačních programech.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down