11.09.2008 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chtějí změnit cíle u biopaliv

Poslanci z průmyslového výboru Evropského parlamentu chtějí snížit povinný podíl tradičních biopaliv ze zemědělských plodin v dopravě oproti návrhu, který před časem předložila Evropská komise. Vyplývá to z dnešního hlasování výboru.

EK v lednu navrhla, aby do roku 2020 tvořila biopaliva v unii deset procent všech pohonných hmot. Průmyslový výbor dnes desetiprocentní hranici podpořil, nejméně 40 procent z tohoto množství však podle něj nesmí pocházet z běžných zemědělských plodin, ale z elektřiny či z vodíku získaných z obnovitelných zdrojů nebo z takzvané druhé generace biopaliv, tedy třeba z odpadu. Zmiňovaný návrh výboru by tak vedl k tomu, že jen šest procent ze všech pohonných hmot by tvořila tradiční biopaliva ze zemědělských plodin.
Rozhodnutí průmyslového výboru poslouží dalším europoslancům při podzimním hlasování v plénu jako důležité vodítko k rozhodování.
Kritici argumentují tím, že využívání biopaliv ze zemědělských plodin přispívá prý ke zvyšování cen potravin či odlesňování, což má negativní dopady na boj proti chudobě. Farmáři v minulosti často přešli na ekonomicky výhodnější a státem podporované plodiny, které se k výrobě biopaliv používají. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down