Chudoba ohrožuje čtvrtinu občanů Evropské unie

Chudobou nebo sociálním vyloučením je ohrožena čtvrtina občanů Evropské unie. Nejméně jich je v České republice, kde jich je pouze 14,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které v závěru října zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Přes 40 procent lidí ohrožených chudobou mají Rumunsko a Bulharsko. Celkově je v unii sociálním vyloučením ohroženo 24,4 procenta obyvatel, což je 122 milionů lidí. Jejich počet tak zůstává oproti minulému roku téměř nezměněn. Je ale vyšší než například v roce 2008, kdy bylo chudobou ohroženo 23,8 procenta občanů EU.

Ohrožení sociálním vyloučením znamená, že se dotyčný ocitl v jedné ze tří rizikových situací. Je ohrožen chudobou i po vyplacení sociálních dávek, trpí velkým materiálním nedostatkem nebo žije v domácnosti s velmi nízkou výdělečnou činností. Počet takto postižených od roku 2008 tři roky po sobě mírně stoupal a od roku 2013 prakticky stagnuje.
Loni byla chudobou nebo sociálním vyloučením ohrožena více než třetina obyvatelstva ve třech zemích. Jsou jimi Rumunsko (40,2 procenta), Bulharsko (40,1 procenta) a Řecko (36 procent). Naopak třemi premianty jsou Česko, Švédsko (16,9 procenta) a Nizozemsko (17,1). Podle statistik patří Česká republika v Evropě dlouhodobě k zemím s nejnižším podílem ohrožených.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *