S vývozem syrového mléka do zahraničí nesouhlasí soukromí zemědělci sdružení v Asociaci soukromého zemědělství ČR (ASZ), kteří dodávají mléko do jihočeské Madety. „Je holý nesmysl vyvážet surovinu. Je přece nejlepší ji zpracovat doma, dát lidem práci a za hranice prodávat výrobky,“ říká Stanislav Bůžek, zástupce ASZ z Českokrumlovska.
Za vývozem mléka do bavorského Chamu, který Mlékařské a hospodářské družstvo Jih po Novém roce ještě posílí, vidí osobní spory jeho představitelů s ředitelem Madety. Soukromý zemědělec si ale váží spolehlivosti dlouholetého odběratele: „Za celých dvanáct let, co dodáváme mléko do Madety, se nestalo, aby nám dlužila, jak k tomu docházelo u jiných mlékáren. Ředitel Teplý vždy platil včas. Mléko je prakticky jediná komodita, u které máme jisté peníze do třiceti dnů, což je pro sedláka základ. Je také fakt, že díky Madetě se drží soukromníci tady na Šumavě.“
Od soukromých zemědělců odebírá Madeta zhruba čtvrtinu suroviny. Po odchodu dalšího množství mléka do Německa se podíl individuálních dodavatelů zvýší. Ti se minulý týden dohodli s mlékárnou na pětiletých smlouvách, potvrzujících objem vykupovaného mléka. „Ceny se budou upřesňovat čtvrtletně. Celoroční průměr by měl být 8,50 koruny,“ uvedl Stanislav Bůžek. Takovou úroveň považuje za solidní, navíc když v Bavorsku i jinde v západoevropských zemích farmářská cena klesá. „S cenou nebude sedlák nikdy spokojený, to je pravidlo. Ale nevím o nikom, kdo by kvůli ceně mléka zkrachoval. Celé roky přitom slyšíme od velkých podniků, že jim nepokryje náklady. Ať se tedy naučí hospodařit,“ poznamenal chovatel.