Chybí koncepční řešení

Náklady na potravinářské výrobky od začátku roku vzrostly vlivem zdražení energií, surovin či pohonných hmot o 30 až 60 procent. Pokud by se v plné výši propsaly do spotřebitelských cen, mnozí lidé si nebudou moci dovolit nakoupit ani základní potraviny. Zatímco ostatní státy zemědělce a potravináře proto více podporují, česká vláda nenabízí žádná koncepční řešení. Uvedla to minulý týden na tiskové konferenci v Praze prezidentka Potravinářské komory ČR (PK) Dana Večeřová.

Podle premiéra Petra Fialy se vláda nechce ubírat cestou plošných řešení, která mají i nežádoucí dopady. O otázkách pomoci se ale ještě bude diskutovat na Evropské radě, řekl v reakci na vyjádření PK Fiala. Potravinářská komora ČR míní, že zemědělsko-potravinářské odvětví zůstává u vlády na okraji zájmu, přestože se jedná o obory, které obyvatele živí. Zvýšené náklady je třeba kompenzovat a ministři by měli spustit funkční řešení, jako je zastropování cen elektřiny a plynu, nebo snížení či zrušení spotřební daně u paliv. Fiala však uvedl, že zastropování cen paliv nebo výrazné snížení daně z přidané hodnoty nakonec stejně musí někdo zaplatit. „A byla by to střední třída,“ dodal. Navíc podle něj není jisté, že by se takové plošné opatření promítlo do cen pohonných hmot. Opatření, jako je kontrola marží pumpařů nebo zákaz přimíchávání biosložky do paliv, považuje Fiala v současné době za správná. S tím však zásadně nesouhlasí Agrární komora ČR ani Zemědělský svaz, jejichž členové se rovněž potýkají s razantním nárůstem cen vstupů. Podle nich tento krok situaci neřeší, cen paliv se pozitivně nedotkne.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down