Chybí racionální diskuse o dalších změnách postupů a pravidel

Ministerstvo zemědělství (MZe) změnilo řadu pravidel, kterými se musí zemědělci při hospodaření řídit, masivně investuje do budování a obnovy rybníků nebo pozemkových úprav, které pomáhají krajinu více rozčlenit, a podporuje také živočišnou výrobu produkující pro půdu tolik potřebnou organickou hmotu. Jen v loňském roce do boje proti dopadům sucha investovali 13,7 miliardy korun. Informoval o tom tiskový mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana však chybí racionální diskuse o dalších změnách postupů a pravidel.

„Jsme otevřeni racionální diskuzi o dalších změnách postupů a pravidel, tuto výzvu bohužel část veřejnosti zatím nevyslyšela. Přitom jsme například v červnu, přesně podle dřívějšího slibu, zveřejnili desetiletý plán na využití meliorací a pozemkových úprav pro řešení dopadů klimatické změny. Jde o otevřený dokument, ke kterému se může kdokoliv vyjádřit a přidat podněty, které by mohly boj s klimatickou změnou učinit ještě efektivnější," řekl ministr Toman s tím, že se k materiálu zatím vyjádřil pouze jeden odborný vodohospodářský časopis. Ostatní organizace mlčí a místo věcné diskuze u stolu pouze svolávají demonstrace a další veřejné happeningy. "Chtěl bych tedy všechny vyzvat, aby debata byla více o faktech než o emocích,“ doplnil . První část opatření v boji proti suchu se podle ministerstva týká krajiny a její schopnosti zadržet vodu. Od letošního roku musí zemědělci na erozně ohrožené půdě omezit velikost pole s jednou plodinou maximálně na 30 hektarů. Od příštího roku bude toto pravidlo platit na veškeré orné půdě. "Česká krajina se díky tomu reálně mění, nejde jen o deklaraci na papíře, ale reálný krok, kterým se všichni zemědělci musí řídit, jinak nemají nárok na celou výši dotace," zdůraznil Bílý. K lepšímu stavu krajiny přispívá také dodávání organické hmoty do půdy a omezení používání chemických prostředků. V novém programovém období bude MZe také nad rámec podpory zalesňování, zatravňování orné půdy a ekologického zemědělství podporovat tzv. agrolesnictví, tedy systém využívání půdy, ve kterém je stejný pozemek zároveň využíván k pěstování dřevin a k zemědělské činnosti. To pomáhá omezit erozi, zvýšit biodiverzitu, zvýšit retenci vody v krajině a zlepšit i malý vodní cyklus. Pro lepší zadržení vody v krajině jsou důležité také pozemkové úpravy a využití starých melioračních systémů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den,

    Používání Roundupu na poli po sklizni je zbytečné. Stříkají ho i blízko vaší obce na poli.
    Vyklíčená řepka na poli po sklizni se nemusí stříkat Roudupem. Může se použít jako zelené hnojení. Neroste tam žádná plevel. Zaorat má až na podzim. Zelená plocha na poli v létě má až o 20 stupňů Celsia méně. Rozpálené holé pole má v létě až 55 stupňů Celsia. Od něj áse ohřívá vzduch. Nebude tak velké sucho.
    Může se také použít zelený podsev do obilí ( jetel).

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down