09.05.2014 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chystají expozici ryb

Městské muzeum v Bystřici nad Pernštejnem chystá v dlouhodobě nevyužitých sklepních prostorách expozici ryb vyskytujících se v regionu. Bude ojedinělá svého druhu na Vysočině. Muzeum si od ní slibuje zvýšení návštěvnosti. Pro návštěvníky se expozice měla otevřít už dnes, ale kvůli zpoždění stavebních prací se veřejnosti představí až koncem května. Uvedl to ředitel muzea Vladimír Cisár.

"V muzejních sklepech je vysoká vlhkost, není možné je využít ani jako depozitáře, ale pro akvária s rybami z Bystřicka je to ideální místo," řekl Cisár.
V expozici je pět akvárií s celkovým objemem kolem devíti metrů krychlových. Největší akvárium imituje přehradu Vír, další velká nádrž představuje řeku Svratku a třetí, největší, připomíná rybniční mělčinu. "Je v nich kolem 25 druhů sladkovodních ryb z povodí řeky Svratky - dravci jako sumec, štiky, okouni a candáti, dále parmy, jelci, tloušti a další," vyjmenoval Cisár. Všechny kameny a kořeny uvnitř akvárií pocházejí z řeky nebo rybníků. Rybám pomáhají vytvářejí jejich přirozené prostředí.
Na vzniku expozice pracuje Cisár společně se synem. Nechali si dělat jen akvária, většinu ostatní práce zastanou svépomocí. Náklady kolem 700 000 korun uhradilo muzeum z vlastního rozpočtu a dotací.
Kromě ryb najdou návštěvníci v expozici také rybářské pruty, navijáky a další potřeby používané rybáři v posledních zhruba 50 letech. "Zajímavá by měla být i historická mapa širšího Bystřicka z druhé poloviny 18. století, dokládající tehdejší rozmach rybníkářství v regionu," uvedl Cisár.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down