Chytré meteostanice v Jeseníkách sledují klimatickou změnu i počasí

Na hřebenech Jeseníků jsou nově chytré meteostanice, které sledují dopady klimatických změn na okolní přírodu i aktuální počasí. Sbíraná data mimo jiné vysvětlují například odumírání porostů a dalších změn v oblasti. Výsledky měření meteorologických podmínek jsou zároveň dostupné pro lidi on-line. Mohou je využít také turisté, kteří se chtějí do oblasti vydat. Informoval o tom český start-up Agdata Smart, který se na projektu podílí.

Meteostanice na hřebenech měří meteorologické podmínky, jako je rychlost, náraz a směr větru, teplota, tlak, vlhkost vzduchu a srážky. "Jejich výhodou vzhledem k umístění v hůře dostupném terénu je, že jsou prakticky bezúdržbové a stačí v nich jednou za čtyři roky vyměnit baterii," řekl Jiří Jirásko, technický ředitel Agdata Smart. Naměřená data stanice odesílá v reálném čase a aktualizují se každých deset minut.

Odumírání porostů a další změny v krajině

"Data získaná měřením nám pomohou nejen odhalit přesné důvody odumírání porostů a dalších změn ve vysokohorské krajině, ale i vytvořit retrospektivní a predikční model vývoje, který usnadní nalezení vhodných protiopatření, jež pomohou ke zmírnění dopadů globální klimatické změny a v prioritizaci ochrany přírody," uvedl Jakub Houška z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, který je součástí projektu.
Meteostanice jsou na třech místech hlavního hřebene Hrubého Jeseníku v lokalitách mezi vrcholy Pecný a Vysoká hole. Díky výškovému rozdílu mají dobré podmínky pro získávání dat, které poslouží k budoucímu modelování místního klimatu.
"V této oblasti došlo v posledních letech již třikrát k odumírání rozsáhlých ploch subalpínských trávníků. Svůj podíl na tom má změna globálního klimatu a pravděpodobně situace, kdy po dlouhodobém suchu přichází vlny extrémního horka," řekl Houška. Podotkl však, že důvodů je více, například přemnožení spárkaté zvěře a dlouhodobě chybějící tradiční obhospodařování těchto luk pomocí pastvy a sečení.*

Jeseníky

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down